Ústav označil bouřky ohrožující oba kraje jako velmi silné s vysokým stupněm nebezpečí. Na jihu Čech už přívalový déšť a silný vítr shazovaly na silnice stromy a větve. Hasiči je odstraňovali doposud na asi pěti desítkách míst, řekl operační důstojník hasičského sboru.

Řidiči by si měli dát pozor především v okolí Bavorova, Vodňan a směrem ke Hluboké nad Vltavou. Provoz na důležitých komunikacích však podle policejního mluvčího Jiřího Matznera zatím bouřky nikde neomezily. S bouřkami a silným větrem musejí lidé podle předpovědi meteorologů počítat na jihu Čech i v noci na neděli.

Vlak boural

Stromy padaly v Jihočeském kraji i na železniční tratě. U Včelné na Českobudějovicku dokonce najel do stromu spěšný vlak, ale nikomu se naštěstí nic nestalo, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. "Vlaky všude jezdí, pouze v úseku Dívčice - Číčenice na trati mezi Českými Budějovicemi a Strakonicemi je provoz veden jen po jedné koleji," dodal.

ČHMÚ varoval, že v oblastech s přívalovými srážkami může voda rychle odtékat ze svahů, rozvodnit i potoky či jindy suchá koryta, zatopit níže položená místa nebo podemlít silnice. Potíže by mohly podle ČHMÚ způsobit také volně ležící předměty hnané větrem.

V neděli bude polojasno až oblačno a opět se budou místy vyskytovat bouřky. Nejvyšší teploty mohou dosáhnout na východě až 33 °C, v průměru to bude spíše 27 - 31 °C. Při bouřkách se mohou vyskytnout přívalové srážky, kroupy a silné nárazy větru.