Loni na podzim dal soud za pravdu panu Josefu Čapskému, který je majitelem domu na Malé Straně v Praze, kde ministerstvo sídlí. "Žalovali jsme ušlé nájemné, které za 10 let činí dohromady 1,6 miliónu korun," řekl televizi. "13. 11. jsem měli dostat zaplaceno, co bylo určeno v rozsudku," dodal. Ministerstvo financí žaloval o 1,6 miliónu korun. Kvůli soudním poplatkům se však částka dostala na bezmála 1,9 miliónu.

Čapský na své peníze čeká čtyři měsíce. Nyní se obrátil na exekutora a částka, kterou ministerstvo bude muset s největší pravděpodobností zaplatit se tak dostává na 2,1 miliónu korun. Proč ministerstvo nezaplatilo? Jak uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman, úřad se proti rozsudku v zákonné lhůtě odvolal. To však podle právničky oslovené televizí nezbavilo ministerstvo povinnosti zaplatit.

Proč ministerstvo spor prohrálo? Tak to je snad největší pikantnost na celém případu. Podle zpravodajství televize Nova se tak stalo chybou zaměstnanců podatelny, kteří kompetentním úředníkům nepředali žádost soudce o vyjádření k žalobě. Jelikož se na ministersvu nikdo věcí nezabýval, soudce měl za to, že úřad žalobu uznává. "Tam byly učiněny některé kázeňské postihy a částečné snížení platu," uklidnil občany mluvčí Zeman.