Ministr k tomuto rozhodnutí dospěl na základě rozhovorů s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a samotnou Bradáčovou. Jmenovací dekret jí bude předán v pondělí ve 14:30.

Otázka jmenování Bradáčové se stala klíčovou v případu odvolání ministra Jiřího Pospíšila. Podle některých přišel Pospíšil o vládní post právě kvůli tomu, že podporoval Zemanův návrh na jmenování Bradáčové. TOP 09 pak apelovala na Pavla Blažka, aby posvětil Zemanův návrh, čímž dokáže, že odvolání jeho předchůdce nebylo účelové.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

FOTO: Milan Malíček, Právo

Blažek na pondělní tiskové konferenci popřel, že by důvodem Pospíšilova odchodu byl zájem nejmenovat Bradáčovou.

Pavel Blažek se v minulých dnech opakovaně sešel se Zemanem i Bradáčovou. Při poslední, páteční schůzce s nejvyšším státním zástupcem Blažek uvedl, že chápe, že se někdo může nástupu Bradáčové obávat.

Podezření na manipulaci s dokumentem

Ministr podle svých slov zvažoval při rozhodování zejména to, zda návrh Pavla Zemana splňuje veškeré náležitosti. „Došlo ale k věci, která není zatím známá,“ podotkl Blažek s tím, že v souvislosti s návrhem existuje podezření ze spáchání trestného činu.

Návrh Pavla Zemana na jmenování Bradáčové byl podle něj vyhotoven 21. června. Ještě ten samý den večer ho převzal nyní už bývalý náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer.

Návrh na jmenování Lenky Bradáčové

Návrh na jmenování Lenky Bradáčové

FOTO: repro Novinky

Když o pět dní později premiér odvolal ministra Jiřího Pospíšila, návrh nebyl ještě na ministerstvu spravedlnosti evidován. Nacházel se zapečetěný v trezoru, odkud se dostal až 3. července, kdy dostal spisovou značku.

Podle Blažka proto existuje podezření, že dokument byl antedatován za účelem kompromitace premiéra Petra Nečase. Blažek odmítl sdělit, kdo je oním úředníkem, který dokument převzal. Podle informací Práva je jím právě bývalý náměstek ministra Filip Melzer. Ten převzetí dokumentu Právu potvrdil.

Pospíšil o dokumentu věděl

Podle zjištění Práva Pospíšil plně podporuje Melzerovu verzi. Potvrdil, že o návrhu celou dobu věděl. 21. června ho Melzer informoval, že návrh Zemana přišel.

Bývalý ministr spravedlnosti už dopředu deklaroval ochotu návrhu Zemana vyhovět. Nemůže však říci, zda Nečas věděl, že návrh na ministerstvu fyzicky leží.

Pospíšila podle jeho slov mrzí, že se řeší formální náležitosti, zatímco jeho osobně těší, že vrchní státní zastupitelství má v čele Lenku Bradáčovou. "Doufám, že bude pokračovat v reformách, které jsme s Pavlem Zemanem zahájili," řekl Právu.

Rozhodnutí ministra respektuji, řekl Nečas

Premiér Petr Nečas uvedl, že respektuje rozhodnutí ministra spravedlnosti. "Jmenování vrchního státního zástupce je plně v kompetenci ministra spravedlnosti Pavla Blažka a já jeho rozhodnutí respektuji," řekl předseda vlády.

Stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier označil za klíčové, že Bradáčová byla jmenována. „Považuji za podstatné, že došlo ke jmenování vrchní státní zástupkyně,“ komentoval Dienstbier pro Novinky Blažkův krok. Jmenování Bradáčové prý zklidní situaci v soustavě státního zastupitelství a rozběhne vyšetřování závažných kauz.

Video

Šéf poslaneckého klubu ODS ke jmenování vrchní státní zástupkyně

„Jmenováním Lenky Bradáčové mohou skončit spekulace o odvolání ministra Pospíšila a hlavně se stabilizuje situace na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Rozhodnutí ministra Blažka vítám. Teď ještě zbývá dotáhnout do konce nový zákon o státním zastupitelství. To považuji za ještě důležitější než personální otázky,“ glosovala událost Karolína Peake (LIDEM).

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se kvůli jmenování Bradáčové pustil do opozice i svého koaličního partnera TOP 09. Podle něj se definitivně potvrdilo, že návrh na její jmenování nestál za odvoláním Jiřího Pospíšila, jak o tom někteří spekulovali. "Někdo jen této situace účelově zneužil k rozpoutání hysterické kampaně proti premiérovi. Za nos by se měly chytit zejména ČSSD a TOP 09, které otázku jmenování paní Bradáčové nepřijatelně zpolitizovaly, aby odvedly pozornost od vlastních vážných problémů," řekl Stanjura.