Právu to v neděli potvrdil legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek. Text připravovaného vládního nařízení už prošel připomínkovým řízením, a teď ho mají vládní legislativci. O nařízení by vláda měla rozhodnout nejpozději počátkem září, a platit bude od 1. ledna 2013.

Kritika od odborů, ale i pacientů

„Snažili jsme se zapracovat maximum připomínek. Jednali jsme opakovaně s organizacemi pacientů a měli jsme i další setkání v rámci tripartity. Samozřejmě, je to vždy o nějakém kompromisu,“ prohlásil Plíšek.

Návrhy dojezdových dob totiž ostře kritizují odbory, rada zdravotně postižených i svaz pacientů. „Napsali jsme i ombudsmanovi a upozorňujeme, že hrozí zhoršení dostupnosti péče,“ řekla Právu Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Jak informovala, schůzka s ombudsmanem by se měla uskutečnit v srpnu.
„Delší čekací a dojezdové doby umožní, aby zdravotní pojišťovny nedaly už některým zařízením na tuto péči smlouvy, některé nemocnice proto skončí,“ varuje předsedkyně.

Ministerstvo zdravotnictví ale některé velmi kritizované časy naopak zkrátilo. Například na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu se původně mělo čekat až 78 týdnů, a od Nového roku to bude 52 týdnů. Doba na mamografický screening (vyšetření prsů žen na rakovinu) se zkrátí z osmi na šest týdnů, a endoskopické i artroskopické vyšetření z osmi na čtyři týdny.

Naopak se prodlouží čekání na operaci šedého zákalu z 26 na 30 týdnů. Na seznamu nově přibyla biologická léčba roztroušené sklerózy. Pacienti na ni nemají čekat déle než čtyři týdny.

Podle Plíška je to zcela poprvé, kdy vláda pacientům čekací doby garantuje. Připustil však, že čekací a dojezdové doby se mohou v budoucnu znovu změnit, až se vyhodnotí jejich fungování.