„Považuji za správné, že nepodlehl mediální masáži, která degraduje ministra na loutku, která má někam přiložit svůj podpis. Takto zákon nestojí,“ řekl Nečas novinářům. Považuje za správné, že by vrchní státní zástupce měl vyjít z výběrového řízení, jak Blažek už před několika dny navrhoval a posléze návrh stáhl. [celá zpráva]

Povinnost vypsat výběrové řízení na šéfa žalobců je součástí nového zákona o státních zastupitelstvích. „Tento systém je používán, takto byla vybrána celá řada vedoucích státních zástupců, například v Prachaticích,“ uvedl Nečas.

Nutnost výběrového řízení by podle něj zamezila „kamarádšoftům, bratříčkování a působení vlivových skupin“. Premiér zároveň uvedl, že v případě vrchního státního zástupce v Praze je už tendr mimo hru.

Blažek od výběrového řízení ustoupil i s ohledem na Zemanovo upozornění, že takto vybraný kandidát by mohl být v budoucnu zpochybněn. Ministr zároveň uznává, že nový vrchní státní zástupce nemůže být jmenován bez shody se Zemanem. Ten nominoval Bradáčovou a na jejím jmenování trvá.