Premiér Petr Nečas (ODS) dal Dobešovi do pátku čas, aby problémy, které registr od jeho spuštění provázejí, odstranil. Pokud systém bude i nadále kolabovat, očekává premiér ministrovu okamžitou rezignaci. Současná situace kolem registru je podle předsedy vlády neakceptovatelná. Naposledy systém zkolaboval ve středu ráno.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský následován vicepremiérkou Karolínou Peake a ministrem dopravy Pavlem Dobešem míří na jednání vlády

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský následován vicepremiérkou Karolínou Peake a ministrem dopravy Pavlem Dobešem míří na jednání vlády

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Jak již Právo informovalo, Peake má případného nástupce vytipovaného. „Nějakou představu mám, ale musím ji nejdřív probrat se stranickými orgány a s premiérem,“ řekla Právu. Nechtěla však specifikovat, zda a kolik potenciálních náhradníků má a zda by měl být případný Dobešův nástupce i poslanec. „Je vždy dobré, když je ministr poslancem, podmínka to ale není,“ podotkla.

Ministerstvo pro poslance

Vicepremiérka se přitom netají svou ambicí sehnat ještě dva poslance, aby mohla sestavit desetičlenný klub. Dobeš je v tomto světle pro ni a koalici obětovatelný – není poslanec a ministerské křeslo by případně mohlo přemluvit váhajícího zákonodárce, aby se k LIDEM přidal.

Místopředseda VV Milan Šťovíček

Milan Šťovíček

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Podle informací Práva se Peake snažila přemluvit poslance VV Milana Šťovíčka, který dlouhodobě vládu podporuje. Už v minulosti se o něm mluvilo jako o možném kandidátu na ministra školství. K dispozici má LIDEM i ministerstvo pro místní rozvoj, jemuž šéfuje Kamil Jankovský, který také není poslancem. V úvahu tedy přichází i rošáda na obou resortech.