Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) je s tímto výsledkem natolik nespokojen, že na středečním jednání vlády chce navrhnout odmítnutí švédské nabídky.

„Nemohu zacházet do podrobností, jelikož se jedná o utajený materiál. Ale mohu říci, že nepovažuji dosavadní výsledek jednání za natolik uspokojivý, abych mohl vládě s čistým svědomím doporučit poslední nabídku švédské strany,“ sdělil Právu bez podrobností Vondra.

Švédsko zřejmě vsadilo na jistotu, že česká obrana nemá dostatek peněz na vypsání nového tendru na stíhačky a bude chtít prodloužit pronájem za každou cenu, a proto příliš neslevilo.

Ve hře je i Česko bez stíhaček

Odmítnutí švédské nabídky ale neznamená konec vyjednávání. Vondra podle informací Práva vládě navrhne, aby Švédům dala ještě jednu šanci snížit cenu.

Pokud se tak do podzimu nestane, vláda bude muset rozhodnout, jestli vypíše nový tendr, nebo jestli se česká obrana obejde bez stíhacího letectva.

Pronájem gripenů by měl skončit na konci roku 2014. Desetiletý pronájem 14 stíhaček i s veškerým servisem vyjde na 20 miliard korun.

Vondra i premiér Petr Nečas (ODS) původně pokračování pronájmu gripenů vůbec nefandili a prosazovali vypsání výběrového řízení.

Nečas ještě před rokem dokonce mluvil o tom, že pokud nebudou Britové a Švédové pokračovat ve vyšetřování údajné korupce, ke které mělo v Česku dojít při neuskutečněném nákupu stíhaček v roce 2003, tak by neměly gripeny dostat v chystaném tendru další šanci.

Svůj názor ale změnil. „Došlo k výraznému posunu. Mluvil jsem s kolegy, s britským premiérem Cameronem i švédským premiérem Reinfeldtem, a úřady těchto zemí zvýšily kooperaci.

Britští vyšetřovatelé: Ke korupci došlo

"Došlo i k výraznému posunu u britských vyšetřovatelů, kteří dospěli k názoru, že ke korupci došlo,“ řekl Právu minulý týden Nečas.

Vláda nakonec na jaře rozhodla, aby Vondra zkusil vyjednat se Švédy ekonomicky přijatelné pokračování pronájmu.

I kdyby přece jen došlo k vypsání tendru, budou gripeny zvýhodněny, protože mají proti konkurenci levnější provoz.

Navíc přeškolení leteckého personálu a změna pozemní techniky by podle odhadů ministerstva obrany vyšly na jednu miliardu korun.