Hlavní obsah

Pořád se nedaří odhalovat korupci, kritizuje Nejvyšší státní zastupitelství

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Policisté a státní zástupci mají stále problémy s odhalováním a prokazováním korupce. Přestože počet zjištěných trestných činů podplácení či přijímání úplatku v loňském roce vzrostl, číslo zdaleka neodpovídá realitě. Uvedlo to Nejvyšší státní zastupitelství v Brně (NSZ) ve své výroční zprávě, kterou ve středu předloží vládě.

Foto: Novinky

Korupce je v České republice vážným nešvarem.

Článek

Nejvýrazněji se v minulém roce zvýšil počet lidí, kteří byli obviněni z podplácení. Zatímco předloni stíhali za tento trestný čin policisté 92 lidí, v roce 2011 to již bylo 164. Výrazně narostl také počet případů, které skončily podáním obžaloby. Loni poslali státní zástupci před soud 155 lidí, o rok dříve 82. Z přijetí úplatku pak kriminalisté obvinili loni 50 údajných pachatelů, což je o 13 více než v roce 2010. Počet obžalovaných stoupl z 31 na 48.

Státní zastupitelství však tato čísla považuje za nízká. "Stále platí, že dosavadní opatření nepřinesla v této oblasti zásadní změnu a pro odhalování a prokazování korupce dosud chybějí efektivní nástroje," uvedlo NSZ.

Podle něj by mohl pomoci právní předpis na ochranu takzvaných oznamovatelů - tedy lidí, kteří upozorní na nekalé praktiky na svém pracovišti. Po normě již několik let volá protikorupční organizace Transparency International. Z červnového jednání kabinetu pak vyplynulo, že by pravidla ochrany takzvaných whistleblowerů mohla být vložena do antidiskriminačního zákona.

Policie jedná příliš pozdě

Pražské vrchní státní zastupitelství ale vyčítá policistům, že nevyužívají ani stávajících prostředků k odhalování úplatkářství. "Pro VSZ Praha je problémem aktivita policejních složek, kdy u většiny velkých případů podezření z korupce jedná policie až následně, na podkladě vnějších podnětů v době, kdy úspěšný výsledek nelze reálně očekávat," uvedlo NSZ.

Právě bývalý šéf pražských žalobců Vlastimil Rampula byl však často kritizován za to, že citlivé kauzy "zametá pod koberec". Naopak mezi nejznámější případy, kdy se kriminalistům podařilo odhalit údajnou korupční kauzu, patří letošní zadržení a obvinění poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha a jeho kolegů.

NSZ v souvislosti s korupční kriminalitou odkazuje také na závěry Bezpečnostní informační služby (BIS). Ta uvedla, že "vyšetřování závažných případů, u nichž existuje podezření, že došlo k trestněprávnímu jednání, komplikují politické konsekvence a možná podjatost místních orgánů činných v trestním řízení".

Reklama

Výběr článků

Načítám