Na některých školách uctili v první vyučovací hodině památku zavražděného minutou ticha. Ke dni smutku se připojí také ministerstvo školství, které pořádá pietní akt.

V mnohých třídách učitelé se svými studenty diskutovali na téma násilí a agresivita ve škole. "Cítíme potřebu o tom hovořit. Máme příliš otevřené školství a schází mechanismy, jak čelit jevům, které k nám v posledních letech vtrhly. Ve školách schází psychologové a vychovatelé, kteří by agresivní chování pomáhali zvládat," řekl ředitel gymnázia v Ostravě-Hrabůvce Josef Svrčina. Dodal, že problém ale nevyřeší jednotlivé školy. "Musí se na to jít centrálně. Sami to nezvládneme," řekl.

Minutou ticha zahájili školní den i žáci zavražděného pedagoga Bohuslava Šíbla ve svitavském středním učilišti. "Určitě si na něj vzpomeneme i v dalších dnech," řekl jeden z nich.

Smuteční tryznou svitavská událost neskončila ani v brněnské Střední průmyslové škole chemické. Školu brzy navštíví expert na prevenci před hrozící krizovou situací, který pedagogy naučí rozpoznávat první příznaky konfliktu mezi studentem a žákem.

Učni obviněnému z vraždy hrozí v případě uznání viny u speciálního soudu pro mladistvé pětileté vězení. Pokud však soud uzná, že spáchal čin, za který může být potrestaný výjimečným trestem, může dostat až deset let. Mladík je ve vazbě.

Některé školy se nepřipojily

Vedení některých škol se k vyvěšení černého praporu nepřipojilo. Gesto odmítlo třeba soukromé Gymnázium J.A. Komenského v Dubí na Teplicku. Jeho ředitelka Jaroslava Turková řekla, že vyvěšení černého praporu je to nejjednodušší, co může ředitel školy udělat, místo toho, aby problém agresivity řešil.

Černou vlajku nevyvěsila ani ústecká Obchodní akademie v Pařížské ulici. Její ředitel Roman Jireš řekl, že se vedení školy tak rozhodlo s ohledem na místní občany. "Černý prapor vyvěšujeme v případě, že zemře někdo ze školy. Vždycky to vyvolá lavinu telefonických dotazů obyvatel i našich absolventů, kdo nám zemřel," vysvětlil Jireš.

Stejně nejednotné byly školy v Ústeckém kraji i v případě ohlášených diskusí o příčinách svitavské tragedie. V teplické průmyslovce si událost připomněli studenti se svými třídními učiteli několika minutami na počátku první vyučovací hodiny. "S žáky učitelé mluvili již v minulých dnech, takže dnes to byly jen symbolické minuty," řekl zástupce ředitel teplické průmyslovky Vladimír Koudelka.