"Mnohokrát se už stalo, že i velmi závažný přestupek nebyl dořešen jen proto, že provozovatel odmítl říci, kdo jeho vozidlo řídil. Prohlásil prostě, že neví. A to by se novelou mělo odstranit," řekla Právu tisková mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová.

Na otázku, zda vůbec lze přimět například otce, který vlastní vozidlo, aby prozradil, že za volantem seděl jeho syn či dcera, Roubcová odpověděla: "V případě, že to vlastník vozidla zatají, bude se mít za to, že se dopravního přestupku dopustil on sám se všemi z toho vyplývajícími důsledky."

Novela totiž počítá i s notným přitvrzením výše blokových pokut a postihů motoristů ve správním řízení. Za nejtěžší přestupky, jako je alkohol za volantem, jsou pro řidiče osobních aut a motocyklů navrhovány pokuty až do padesáti tisíc korun. Profesionální řidiči mají mít u některých druhů vozidel tuto hranici zvýšenu dokonce až na sto tisíc korun.

Na konto vlastníka i trestné body

Za všechny přestupky, u nichž je pokuta vyšší než 2500 korun, bude moci motorista dostat zákaz řízení. Novela počítá i se zavedením bodového postihu, kdy po dosažení dvanácti trestných bodů přijde motorista automaticky na rok o řidičský průkaz, a zpět ho pak získá až po absolvování desetihodinového kurzu v autoškole a přezkoušení.

Při zatajení skutečného řidiče budou trestné body připisovány na konto vlastníka vozidla. Ten tedy bude muset dobře zvážit, zda mu zatajení řidiče stojí za to.

Právo vyzvat vlastníka, aby sdělil skutečnosti potřebné k určení totožnosti řidiče, dostanou podle návrhu novely policie a krajské úřady, či úřady obcí s rozšířenou působností. Výjimku z oznamovací povinnosti mají mít pouze zpravodajské služby.

A co když se motorista bude snažit zaplacení vysoké pokuty vyhnout? "Vymahatelnost práva bude zajištěna vybíráním kaucí," informovala Roubcová.

Když řidič odmítne na místě zaplatit pokutu a nebude mít dost peněz na složení kauce, policie mu zabaví řidičský průkaz nebo odtáhne automobil. Pokud nebude s uložením blokové pokuty souhlasit a složí kauci ve výši pěti až padesáti tisíc korun, bude případ projednán ve správním řízení. Jestliže se v něm ukáže, že přestupku se řidič skutečně nedopustil, dostane kauci zpět.

Může jít o zásah do osobních práv

Policie se na bodový systém, vyšší pokuty a vrácení práva odebírat na místě řidičský průkaz velmi těší. "Dlouho jsme po tom volali," potvrdil už dříve Právu šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml.

Na otázku, zda navrhované postihy nejsou příliš tvrdé, Huml prohlásil: "Rozhodně ne. Podívejte se do světa. Všude, kde se podařilo snížit výrazně nehodovost a počet mrtvých na silnicích, jsou postihy neukázněných motoristů velmi přísné."

Ministr dopravy Milan Šimonovský usiluje, aby novela vstoupila v platnost už od letošního 1. července. Připouští však, že ve Sněmovně může ještě doznat řady změn.

Ani poslanci se netají tím, že budou mít spoustu pozměňovacích návrhů. Ty se dají očekávat i k povinnosti oznamovat, kdo seděl za volantem. Podle České televize jsou dokonce i někteří policisté proti tomu, aby za neoznámení řidiče byl postihován vlastník vozidla. Zasahovalo by to prý do osobních práv majitelů aut.