"Učinil jsem tak i přesto, že jsem se podle mne nikdy nedopustil ničeho, co by byť i sebemenším náznakem mohlo být vykládáno jako poškození dobrého jména olomoucké alma mater," sdělil Novinkám Číhalík. O setrvání Číhalíka ve funkci měl dnes rozhodovat akademický senát na svém mimořádném zasedání.

Také Číhalíkův kolega Jindřich Šmiták, který odešel od novozélandského soudu se stejným trestem, možná opustí své zaměstnání inspektora brněnské inspekce životního prostředí. "Je mi dáváno najevo, že inspektorský post již více dělat nemohu. Byli by nejraději, kdybych odešel," uvedl v pondělí Šmiták.

Zákon neumožňuje, aby byl Šmiták za svůj prohřešek propuštěn, ale hlavní inspektor brněnského pracoviště inspekce Oldřich Sapoušek věří, že se s Šmitákem domluví. Svým nadřízeným má Šmiták do pátku říci, zda hodlá ve své funkci inspektora setrvat.

Číhalík se necelý den po příletu z Nového Zélandu zhroutil a musel být hospitalizován v nemocnici.

Za oba muže se postavil Orchidea klub Brno, jehož jsou členové. "Nikdo z nás si nedovede představit, že by oba vážení odborníci překročili zákon z důvodu obchodování s volně žijícími rostlinami. Absurdní obvinění, vznesené v našich sdělovacích prostředcích jsou v zásadním rozporu s filozofií, morálkou a dosavadním konáním obou obviněných," uvádí klub ve svém prohlášení.