Odpor v konzervativních kruzích vyvolal už loňský první ročník přehlídky a první duhový pochod. Ve spojení s ním tehdy použil pojem "homosexualismus" prezident Václav Klaus. Jeho vicekancléř Petr Hájek zas homosexuály označil za "deviantní spoluobčany". Podle hlavy státu bylo slovo deviace "hodnotově neutrální".

Už sám název ´festivalu´ prozrazuje charakter jeho ideologie, která činí ze specifických sexuálních praktik předmět zvrácené pýchy a základ podivného elitářství.z prohlášení D.O.S.T.

Duhový průvod letos vyrazí od sochy svatého Václava z Václavského náměstí, kde se začne v poledne řadit. To, že se gayové, lesby, bisexuálové či transsexuálové sejdou u pomníku světce, považují předseda D.O.S.T. Michal Semín a místopředseda Petr Bahník za "pokus o vyvolání konfrontace" a "účelovou provokaci".

Iniciativa chce na stejném místě od 10:00 do 12:00 protestovat. Pak se přesune na ostrůvek, který dělí magistrálu od náměstí. Na něm by měli zastánci "hlasu normality" zůstat do 17:00. Magistrátu nahlásili 200 účastníků.

Pochod Prague Pride

Účastníci loňské Prague Pride si vzpomněli i na bývalého předsedu D.O.S.T. a exporadce ministra školství Ladislava Bátoru.

FOTO: Milan Malíček, Právo

"Už sám název ´festivalu´ prozrazuje charakter jeho ideologie, která činí ze specifických sexuálních praktik předmět zvrácené pýchy a základ podivného elitářství," uvedli Semín a Bahník v prohlášení D.O.S.T. Podle nich sexualita těžko může být předmětem hrdosti, její ukazování v ulicích "není normální" a nedovedou si představit, že by se jí "pyšnili" heterosexuálové.

Prague Pride podporuje pražský primátor

Vedení iniciativy pobouřilo také to, že festival zaštítili někteří politici a instituce. Záštitu převzal stejně jako loni primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Mnozí jeho straničtí kolegové naopak s akcí nesouhlasí; lze tak usuzovat z toho, že jsou signatáři manifestu D.O.S.T. Svůj podpis pod manifest uvedený na webu iniciativy připojili třeba bývalý poslanec za ODS Zdeněk Prosek, exposlanec Petr Pleva či bývalá poslankyně Eva Dundáčková.

Podle ředitele Prague Pride Czeslawa Walka pořadatelé už loni předvedli, že jejich přehlídka není žádná politická akce či demonstrace, ale že je otevřena všem. "Rádi bychom i v roce 2012 ukázali, že Praha patří mezi tolerantní města a je právem zařazována na přední příčky seznamu nejvíce gay-friendly měst Evropy," řekl Walek. Organizátoři počítají s tím, že by do průvodu mohlo přijít i více než 8000 lidí.

Na podporu "tradiční rodiny" se v době průvodu v centru metropole sejdou Mladí křesťanští demokraté. Nahlásili 300 účastníků.