Rath i po svém zatčení pobíral k platu 56 000 Kč hrubého měsíčně i veškeré náhrady na dopravu, reprezentaci, stravné a ošatné. Tyto náhrady jsou podle zákona vypláceny paušálně, ať poslanec daný měsíc cestuje, reprezentuje a kupuje obleky, či nikoli.

Doposud se zdálo, že peníze nelze Rathovi sebrat. "Litera zákona je skutečně taková, logiku to však v nastalé situaci žádnou nedává. Občanům, kteří platí poctivě daně, se dá takový nesmyslný postup těžko vysvětlit. Proto jsem přivítala, když mě pan kancléř informoval, že po poradě s právníky vyplácení náhrad poslanci Rathovi zastaví," řekla MfD šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.

Němcová postup schvaluje i přesto, že Sněmovně hrozí soud, u kterého by se Rath mohl nevyplacených náhrad domáhat. "Existuje naděje, že soud rozhodne podle logiky, a nikoli striktně podle litery zákona. Pak by to byl cenný precedens pro další podobné případy. Pokud ne, žádné velké ztráty Sněmovně nehrozí. Náhrady by se vyplatily zpětně a k tomu možná nějaká menší pokuta," řekla Němcová.

Rathův advokát Adam Černý nemá informace, že by chtěl jeho klient na krok Sněmovny reagovat.