Mezi podepsanými předlohami je i ta, která umožní obcím najmout si za peníze státu lepší právníky. Ta, o níž senátor a teplický primátor za ODS Jaroslav Kubera soudí, že zvýhodňuje radnice před ostatními účastníky soudních pří. A s kterou nesouhlasil ani stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil.

Čestný šéf ODS Klaus nemůže argumentovat jako oni, i kdyby chtěl. Zákon totiž vznikl poté, co se vzedmula vlna proti postupu Oldřicha Kinského v majetkových kauzách. Zde se Klaus cítí jako ryba ve vodě, neboť působí jako ochránce českých zájmů. Ve zmíněných případech se Kinský vyhnul restitučním předlohám, začal se soudit podle občanského zákoníku a na stát i prezidentské dekrety udělal dlouhý nos. Klaus mu to svým podpisem ztížil, ačkoliv to jeho liberálnímu já asi drásalo srdce. Neřekl v neděli, že má "velký strach z toho, že mluví se často o hypertrofii práva, neboli že těch zákonů je strašně moc, valí se pořád nový a nový zákon"?

Pondělní podpis může prezident lehce vyložit jako důkaz odklonu od ODS k prezidentskému nestranictví. Nic by ho to ostatně nestálo. Kdyby seděl ve Sněmovně, mohl by se ale stejně zásadově bít proti zákonu, který by klidně označil za plevel v našem právním řádu. Historici by v obou případech mohli napsat: "Ten Klaus je svůj, své názory nemění, sleduje pouze zájem svých voličů."