Na tiskové konferenci to uvedl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík s tím, že zbytek první hodiny by učitelé měli věnovat diskusi o agresivitě a násilí.

Odboráři vyzvali všechny složky společnosti, aby hledaly východisko z lhostejnosti a nebezpečí násilných konfliktů ve školách a také mezi pedagogy a rodiči. "Ponižování, šikana, agresivita se staly průvodními jevy života ve školách a my se nemůžeme zbavit dojmu, že tato skutečnost je společností přijímána jako fakt, se kterým si nevíme rady a neumíme jej efektivně řešit," soudí odboráři.

Chtějí povinně psychologa

Někteří ředitelé chtějí, aby byl ve školách povinně školní psycholog, uvedl Dobšík. Odbory tento návrh podpoří, protože to považují za jedno z možných preventivních opatření. Psycholog by měl mít právo poslat žáka na vyšetření, kdyby měl podezření na psychopatické sklony.

Na námitku, že i učitelé někdy děti šikanují a ponižují, odpověděl, že by toto opatření mohlo fungovat i vůči nim. "My se ozýváme za zaměstnance a za děti se musí ozvat rodiče," uvedl Dobšík.

Útoků bude víc, říká ředitel polepšovny

Brutálních útoků bude v příštích letech pravděpodobně přibývat. Myslí si to ředitel Výchovného ústavu v Chrastavě Zdeněk Pelda. "Může za to současné společenské klima, které nahrává lidem bez morálky," řekl ČTK.

Sám zažil podobné pocity jako ředitel svitavského učiliště. V roce 1998 totiž svěřenec chrastavského ústavu zavraždil v noci samorostem vychovatelku a další těžce zranil. "Obcházeli jsme potom parlament a snažili se, aby se kritické poměry ve školství změnily. Nastalo se ale nic a všechno je ještě horší," upozornil.

Pelda dodal, že nejlepší odborníci ze školství odcházejí kvůli platům, které je odsuzují k živoření, a v očích veřejnosti nemá povolání učitele téměř žádný respekt. Svých pedagogů si pak často neváží ani jejich žáci. "U nás v polepšovně máme všeho nejhoršího pochopitelně největší krajíc," dodal Pelda.