"V každém kraji byla vysoká nemocnost na hranici epidemie nebo za ní, kdy onemocnělo více než 2000 pacientů na sto tisíc obyvatel. Nestalo se však to, jako v minulosti, že epidemie zachvátila naráz celou republiku," řekla Právu v pondělí Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku, která je ve Státním zdravotním ústavu v Praze.

Dodala, že epidemiologové ale dál sledují výskyt chřipky a respiračních onemocnění. "Obáváme se druhé vlny. Ta může přijít v podstatě až do května. V minulosti již takové druhé vlny byly," říká Otavová.

Letošní epidemie slabší

Na dotaz, kolik letos lidí onemocnělo v ČR chřipkou, uvedla, že přesná čísla budou známá přibližně v květnu nebo v červnu. "Loňská chřipková epidemie postihla 1,8 miliónů lidí v ČR a my ji považujeme za středně silnou. Ta letošní byla slabší, a proto tolik lidí neonemocnělo," řekla Otavová.

Lékaři měli a stále ještě mají obavu z tzv. pandemického kmenu, tedy chřipkového kmenu, který by způsobil obrovskou celosvětovou epidemii. Ta hrozí už několik let. Stejně tak se obávali rozšíření ptačí chřipky z jihovýchodní Asie do Evropy. Nic takového se však nestalo a je to důsledek rychlých a razantních opatření, které učinili jak hygienici v jihovýchodní Asii, tak Světová zdravotnická organizace.

Nejvíce zasaženi jsou školáci

Při letošní chřipkové epidemii byly nejvíc zasaženy děti předškolního věku a školáci. Naopak nejméně byli nemocní lidé středního věku. "Je to logické, protože dítě se v kolektivu velmi rychle nakazí. Dospělý člověk často ani k lékaři nejde a zpravidla se léčí sám. Mnozí si na to brali dovolenou," řekla Otavová.¨

Dodala, že situaci ve výskytu laboratoř neustále monitoruje i přesto, že celostátní hlášení se už zveřejňovat nebude. "Je to proto, aby nás náhlý zvýšený výskyt nepřekvapil," řekla Otavová.

Každoročně na chřipku v ČR umírá několik desítek osob většinou starších a na komplikace s ní spojené přibližně tisíc nemocných. Přesná čísla z letošního roku budou ale známa až v červnu.