"Dnes (v pondělí - pozn. red.) jsem prezidentu republiky navrhl, aby jmenoval JUDr. Pavla Blažka, Ph.D., ministrem spravedlnosti. Zítra jej pan prezident v deset hodin jmenuje," sdělil Nečas.

Blažek mu za projevenou důvěru poděkoval. "Vážím si důvěry premiéra a předsedy ODS, který se rozhodl nominovat mne na post ministra spravedlnosti," řekl. "V těchto dnech přerušuji léčbu dlouhodobého onemocnění. Proto žádám média o pochopení, že se k dalšímu vyjádřím až po uvedení do funkce," dodal Blažek.

Ať pokračuje v reformách, přeje si Pospíšil

Exministr Jiří Pospíšil řekl Právu, že nechce komentovat Blažkovo jmenování a tím mu ztěžovat situaci. Podle něj bude důležité, jaké kroky v resortu jeho nový šéf podnikne.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)

Jiří Pospíšil (ODS)

FOTO: Petr Horník, Právo

„Bude důležité, zda bude pokračovat v reformním úsilí. Pro mě je důležitý obsah politiky, ne nějaký osobní úspěch. Pokud bude pokračovat v reformě státního zastupitelství a vybere respektovaného státního zástupce, budu mu jen tleskat a nemám problém pronést slova uznání,“ řekl Pospíšil.

O Nečasových důvodech politici pochybují

V minulosti se jako o novém ministrovi spravedlnosti spekulovalo také o prvním náměstkovi v resortu Danielu Volákovi. Zmiňovala se i jména poslance ODS a předsedy ústavněprávního výboru Sněmovny Marka Bendy a exnáměstka bývalého ministra vnitra Ivana Langera a náměstka na ministerstvu financí Zdeňka Zajíčka.

Politici se zatím spíše vyjadřovali k samotnému odvolání dosavadního šéfa resortu spravedlnosti Pospíšila. Velká část z nich včetně premiérových spolustraníků zpochybňuje Nečasovo oficiální odůvodnění, podle kterého měl Pospíšilův resort příliš vysoké finanční nároky.

Spekulovalo se například o tom, že pravým důvodem mohla být Nečasova nevole přijmout Lenku Bradáčovou jako pražskou vrchní státní zástupkyni, jak to zamýšlel Pospíšil spolu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Za Pospíšila se brzy po jeho odvolání minulou středu postavila veřejnost. Na několika místech republiky se konaly protestní akce na jeho podporu. O velké Pospíšilově oblibě svědčí i šetření Centra pro výzkum veřejného mínění, podle jehož páteční zprávy je Pospíšil pro lidi šestým nejdůvěryhodnějším politikem v zemi.