Přestože Nečase v sobotu podpořila většina lídrů strany, když podepsali dokument, ve kterém mj. stojí, že "mediální popularita žádného politika nevypovídá o jeho politických, odborných či manažerských schopnostech", někteří poslanci ODS chtějí slyšet důvody, které k odvolání Pospíšila vedly. [celá zpráva]

Bouřlivou debatu očekává místopředseda klubu Jan Čechlovský, podle kterého určitě průběh uplynulých dní atmosféru poznamená. „Členové klubu mají informace pouze z médií, a protože je odvolání Jiřího Pospíšila věnována velká pozornost, tak se to na klubu určitě promítne,“ řekl Právu.

„Budeme chtít znát všechny důvody, které premiéra vedly k odvolání. Budeme chtít slyšet více, než bylo veřejnosti poskytnuto,“ dodal.

Já odmítám hru na bílého Pospíšila a černého Nečase, je to jistě mnohem složitější. I kdyby to byly jiné důvody, tak věřím, že premiér ví, proč to dělá.Walter Bartoš

Předseda školského výboru Walter Bartoš je přesvědčen, že případ Pospíšil vládě i ODS nijak neprospěl. Proto čeká razantnější diskusi na klubu. „Jestli předseda strany odvolává místopředsedu strany z postu ministra, tak to není, jako když se odvolává referent na nějakém ministerstvu. Doufám, že si pan premiér svůj krok dobře rozmyslel,“ uvedl.

„Já odmítám hru na bílého Pospíšila a černého Nečase, je to jistě mnohem složitější. I kdyby to byly jiné důvody, tak věřím, že premiér ví, proč to dělá. Faktem je, že premiér může ministra odvolat i bez udání důvodů,“ řekl Bartoš Právu.

Dalšího místopředsedu klubu Jana Bauera vřava po Pospíšilově odvolání netěší, ale respektuje, že je to kompetence premiéra. Připustil, že to ODS nijak mediálně nepřispívá a odvrátilo to pozornost veřejnosti od vážných kauz Ratha a Parkanové.

Jiří Pospíšil (ODS)

Jiří Pospíšil (ODS)

FOTO: Petr Horník, Právo

„Máme před sebou v létě i na podzim tolik vážných úkolů, že by nebylo dobré, kdybychom se na tomto měli nějak štěpit. Jiří Pospíšil není ani prvním, ani posledním odvolaným ministrem nějaké vlády, tak v tom nevidím drama,“ řekl Právu Bauer.

S velkou diskusí naopak nepočítají šéf klubu Zbyněk Stanjura ani místopředseda klubu a šéf ústavně-právního výboru Marek Benda, o kterém se mluví jako o možném Pospíšilově nástupci v ministerském křesle.

„Nemyslím si, že to vyvolá nějaké pnutí v klubu. Hovořit o tom budeme nejspíš v rámci bodu aktuální politická situace, ale klub bude fungovat profesionálně,“ prohlásil Stanjura.

Postoj plzeňské ODS, která chce Pospíšila do čela krajské kandidátky a počítá s ním v případě úspěchu jako s kandidátem na hejtmana, nevnímá Stanjura jako vzpouru. „Je to jejich výsostné rozhodnutí, a jestli jim to pomůže k dobrému výsledku, pak je to dobře,“ řekl.

Podle Bendy nemá Pospíšil v klubu až tak silné postavení, takže nepředpokládá velkou debatu. „Situace se před blížícím se kongresem lehce zkomplikovala, ale že by to mělo nějaký bezprostřední dopad, si nemyslím,“ dodal Benda.