"Bohužel žádné dobré zprávy říct nemohu. Situace se na poli lidských práv zhoršuje," uvedla Anna Šabatová z výboru. Podle ní je důvodem nejen současná finanční krize a z ní vyplývající drastická úsporná opatření, ale za zhoršováním je i nezájem politiků či naopak jejich populistické kroky. Uvedla také, že prezident Václav Klaus problematiku lidských práv znevažuje.

Podle Šabatové nastal posun k horšímu v naplňování sociálních práv. Kvůli vládním škrtům se zhoršovala situace neúplných rodin, dětí, seniorů i handicapovaných. Řada lidí, zejména důchodci, se propadá do chudoby. Pod hranicí životního minima žilo loni podle výboru přes 152 tisíc domácností, tedy o 15 tisíc víc než v roce 2010.

Zpráva se zmiňuje také o problematickém začleňování romského etnika. Například program zařazování romských žáků do běžných škol se prý zastavil. Podobný výsledek ostatně nedávno vyplynul i z výroční zprávy ombudsmana. Nelepší se ani situace Romů v zaměstnávání či bydlení. Nenávist vůči nim prý celkově roste.

Dobrý není ani stav ve vězeňství. Zatímco na konci loňska připadalo na 100 tisíc obyvatel 219 vězňů, letos v dubnu to už bylo o šest více. Ve srovnatelném Rakousku je to přitom stovka, podotkla Šabatová. Zhruba třetina vězňů má trest do jednoho roku, nevyužívají se alternativní tresty. Na podmínkách se negativně podepisují úspory.