Klíčové ministerstvo tedy na navýšení rozpočtu Pospíšilova resortu nic „demoralizujícího“ nevidělo. Tato informace výrazně zpochybňuje podstatu Nečasova vysvětlení důvodů pro odvolání ministra spravedlnosti.

Jednání mezi Pospíšilem a Kalouskem se odehrálo v pondělí na ministerstvu financí. Kalousek měl sice pro příští rok pro Pospíšilův resort původně připraven předběžný rozpočet ve výši 20,2 miliardy korun, ale nakonec argumenty ministerstva spravedlnosti uznal a byl připraven je podpořit.

„My jsme přesvědčili po dlouhém a obtížném jednání ministerstvo financí, aby podpořilo naši žádost,“ řekl ve čtvrtek Právu ekonomický náměstek ministerstva Pavel Kasík.

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Petry Hrubé bylo dojednáno navýšení rozpočtu o celkem 950 miliónů korun. Z toho 250 miliónů by mělo resortu připadnout v případě, že by se mu podařilo prodat nějaký majetek. Dalších 700 miliónů by mělo ministerstvo dostat z vybraných soudních poplatků, které jinak směřují do státní kasy.

„Během pondělního jednání bylo rovněž dohodnuto, že o uvedených úpravách bude vládu informovat Kalousek,“ sdělila mluvčí.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)

FOTO: Petr Horník, Právo

Vše proběhlo v klidu

Z dostupných informací není zřejmé, že by kvůli žádosti vznikla na úterním jednání kabinetu nějaká roztržka.

Pospíšil naopak říká, že vláda žádost podpořila a vše proběhlo v klidu. Pochvaloval si pro Právo, že v úterý vydobyl pro resort na příští rok o miliardu navíc.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Právu ve čtvrtek sdělil, že podle jeho názoru jde o nedorozumění.

„Měl jsem intenzivní pocit, že pan premiér hovořil v souvislosti s odvoláním pana Pospíšila o něčem jiném, a sice o letošním rozpočtu. Už proto, že použil slovo rozpočet. Ano, vláda jednomyslně souhlasila, že se příjmy a výdaje kapitoly ministerstva spravedlnosti navýší na příští rok o 950 miliónů. Ale to se neschvaloval rozpočet, ale výdajové limity na příští rok,“ řekl Právu Kalousek.

Dodal, že na zasedání vlády, které předcházelo Pospíšilovu odvolání, žádná diskuse o navýšení rozpočtu pro tento rok nebyla.

O to podivnější je způsob, který premiér Nečas zvolil pro Pospíšilovo odvolání.