"Jde například o Všeobecnou fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze, Fakultní Thomayerovu nemocnici, Bulovku a další. Motol je v tuto chvíli jen nejviditelnější a nejpalčivější problém," řekl Právu v pátek prezident ČLK David Rath.

Špatný technický stav FN Motol a mnohých dalších unikátních pracovišť je podle něj přímým důsledkem chybné investiční politiky. "Finanční prostředky nejsou rozdělovány podle naléhavosti a potřeby, ale jde o výsledek různých tlaků, které vzbuzují dojem korupce," míní Rath s tím, že už řadu let probíhají miliardové investice, které končí na nesprávných místech.

ČLK: Peníze neputují za pacienty

ČLK proto žádá premiéra Špidlu, aby se zasadil o změnu investiční politiky. Podle návrhu by prostředky dostaly zdravotní pojišťovny a rozpustily je do úhrad péče tak, aby tyto peníze do budoucna sledovaly pacienty a skončily tam, kde jsou skutečně ošetřeni.

"Díky tomu, že finanční prostředky neputují za pacientem, ale jsou rozdělovány pouze administrativně - politicky, mnohé stavby roky až desetiletí chátrají, čehož jasným důkazem je právě FN Motol," sdělil Rath.