Číhalík podle jeho ženy neunesl situaci, kdy je nazýván pašerákem a zlodějem.  "Manžel se do rána zhroutil a je na kapačce," uvedla Číhalíkova maželka. Děkan se již ve čtvrtek setkal s rektorkou univerzity Janou Mačákovou, což byla pro Číhalíka podle televize další rána. Rektorka ho totiž vyzvala, aby sám rezignoval.

"Rozhodně to neprospívá dobrému jménu univerzity Palackého," řekla televizi rektorka Mačáková. O setrvání Číhalíka ve funkci bude 9. března rozhodovat akademický senát na svém mimořádném zasedání. O místo s jistotou přijde druhý potrestaný Čech, inspektor životního prostředí Jindřich Šmiták. Česká inspekce životního prostředí již dříve oznámila, že poškodil její dobré jméno.

Kolegové z Orchidea klubu se za ně postavili

Za oba muže se postavil Orchidea klub Brno, jehož jsou členové. "Nikdo z nás si nedovede představit, že by oba vážení odborníci překročili zákon z důvodu obchodování s volně žijícími rostlinami. Absurdní obvinění, vznesené v našich sdělovacích prostředcích jsou v zásadním rozporu s filozofií, morálkou a dosavadním konáním obou obviněných," uvádí se v závěru prohlášení, které klub zveřejnil na svých internetových stránkách.

Na obranu Číhalíka a Šmitáka se podle televize postavilo i ministerstvo zahraničí. "Oni neoprávněně vyvezli některé chráněné rostliny, to rozhodně není pašeráctví," řekl tiskový mluvčí ministerstva Vít Kolář. Oba Češi byli novozélandským soudem potrestáni za nedovolené trhání vzácných orchidejí, každý pokutou 7500 novozélandských dolarů, tedy asi 138 000 korun. Oběma přitom hrozilo až tříleté vězení.