Jedna z pacientek, které veze letecký speciál z Chorvatska, byla v Brně převezena do Úrazové nemocnice se zlomeninou nohy. Další zraněné očekávali v místní Vojenské nemocnici.

"V nemocnici je 16 pacientů, kteří jsou zraněni lehce a čtyři, kteří jsou zraněni středně těžce," popsal po přistání v Praze ředitel odboru vojenského zdravotnictví Božetěch Jurenka.

Doplnil, že na palubě letadla byli čtyři anesteziologové, jeden klinický psycholog a tři sestry. Lidé s bolestivými poraněními dostávali léky.

Sanitky u brněnského letiště, zranění poputují do vojenské nemocnice.

Sanitky u brněnského letiště, zranění poputují do vojenské nemocnice.

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Při nehodě zemřelo osm lidí. Speciál vyletěl v šest hodin z chorvatského Zadaru. Z Brna, odkud byla většina cestujících, letadlo pokračovalo do Prahy, kam převáželo čtyři cestující. Jeden z nich je vážně zraněný, druhý má středně těžká poranění.

Žena, která má těžká zranění podle Jurenky ztratila hodně krve.

V Chorvatsku je sedm lidí, šest z nich je zraněno tak, že by pro ně převoz do ČR nebyl přínosný. Sedmý člověk je doprovod těžce zraněné pacientky.

Po cestě viděli místo nehody

Lidé na letiště ve městě Zadar přijeli před pátou hodinou odpoledne, kolem páté začali nasedat do letadla. Do Zadaru jelo několik lidí sanitkami, většina v mikrobusech. Po cestě mohli vidět místo u tunelu Krpani, kde v sobotu nad ránem autobus havaroval.

Na letišti v Brně přistál speciál s cestujícími z Chorvatska.

Na letišti v Brně přistál speciál s cestujícími z Chorvatska.

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Cestou speciál přistál v Záhřebu a  vyzvedl těžce zraněnou šedesátiletou ženu.

Poveze 21 sedících a šest ležících cestujících," upřesnila česká konzulka v Rijece Jindra Malá. Pět zraněných ještě zůstává v nemocnici v Gospiči, podle portálu večernji.hr jsou dva na jednotce intenzivní péče. O tom, jak dlouho budou ještě potřebovat léčbu, se rozhodne v nejbližších dnech.

Turisté z havarovaného českého autobusu v chorvatské nemocnici

Turisté z havarovaného českého autobusu v chorvatské nemocnici

FOTO: ČTK/AP

Letadlo podle původních předpokladů mělo ze Zadaru odletět ve tři hodiny, tento odhad se během dne ukázal jako nereálný.

Chorvatští vyšetřovatelé na místě nehody

FOTO: Cropix

Podle Malé se tři turisté se rozhodli jet k moři, tři pacienty už odvážejí domů sanitky a dva lidé odjeli vlastním autem.

FOTO: ČTK

Před odletem českého armádního speciálu cestující dostali zpět svá zavazadla z havarovaného autobusu.

Na leteckém záběru českého autobusu, který havaroval v Chorvatsku, je vidět, jak ničivý byl náraz.

Na leteckém záběru českého autobusu, který havaroval v Chorvatsku, je vidět, jak ničivý byl náraz.

FOTO: Cropix

Turistka Milada Braunová, která z nehody vyvázla prakticky bez zranění, pro portál 24sata.hr uvedla, že na místě nehody v sobotu zastavila řada českých aut a jejich posádky pomáhaly zraněným.

Čtěte také
Přední část autobusu dopadla strašlivě, říká turistka

Dvě dívky zůstaly v záhřebské nemocnici

V záhřebské nemocnici zůstanou těžce zraněné třináctileté sestry. Jsou u nich jejich rodiče. Primář chirurgické kliniky záhřebské univerzitní nemocnice Mate Majerović portálu slobodnadalmacija.hr řekl, že vážněji zraněná dívka ještě není zcela mimo nebezpečí. "Kromě těžkých zranění nohou, které jsme jí včera operovali, má poraněný i mozek, a proto ji udržujeme v umělém spánku a napojenou na umělou plicní ventilaci," upřesnil.

Mladá pacientka má i několik dalších poranění.

Video

Expirované video

Nehoda českého autobusu v Chorvatsku. Zdroj: Reuters

Čeští turisté mířili autobusem, kterým cestovalo celkem 51 lidí, na dovolenou do kempu Baška Voda na Makarské riviéře.

Zájezd zorganizovala brněnská cestovní kancelář Atlas Adria, která si autobus najala u jindřichohradecké dopravní společnosti JH Bus.

Podle vyjádření dispečera společnosti JH BUS Jindřichův Hradec jeli se zájezdem dva zkušení řidiči, kteří trasu dobře znali, a vůz byl v bezvadném stavu.

Na zájezdovou činnost používá čtyři autobusy typu BOVA Magiq s kapacitou 60 osob.