"Společně s mými kolegy jsem rozhořčen Vaším vyjádřením v kauze místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Vlasty Parkanové,“ napsal ministrovi předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOS) Milan Štěpánek s tím, že policisté žádají ministra o omluvu za jeho výroky o policejní zvůli. [celá zpráva]

Uvádí dále, že "neodůvodněné ostouzení policie" rozhodně nepovede ke zvýšení ministrovy prestiže u policistů. "Snad líbivé gesto pro část veřejnosti nebo pro potenciální voliče. Ale bez znalosti konkrétního vyšetřovacího spisu, bez posouzení důkazní situace a při opomenutí alespoň základních právních zásad je to jen prázdný, urážlivý výkřik," tvrdí Štěpánek.

Kalousek si stojí za svým

Kalousek ale kritiku odmítá. Podle svých slov si dopis přečetl a "zdvořile na něj reagoval". V dopise předsedovi NOS, který mají Novinky k dispozici, uvádí, že si za svými výroky stojí, a rád by Štěpánkovi nabídl setkání, na němž by mu vše potřebné vysvětlil. "Na setkání mu chci říct, že jsem nechtěl urazit žádného poctivého a erudovaného policistu, nicméně s panem podplukovníkem Mazánkem, což je vyšetřovatel kauzy Parkanové, zažíváme opravdové psycho," řekl Kalousek Novinkám.

"Ministerstvo financí je odborným garantem výkladu zákonů, z jejichž porušení pan Mazánek paní Parkanovou viní. Všechny odborné i právní autority dávají za pravdu ministerstvu financí v jeho praxi za posledních 13 let, takže jsou jen tři možnosti: 1) vyšetřovatel tomu nerozumí a dopustil se hrubých chyb, 2) vyšetřovatel se dopustil zlovolné účelové právní konstrukce, 3) vyšetřovatel má pravdu a všechny odborné kapacity, které garantují 13 let odborný výklad ministerstva financí, se mýlí," řekl Kalousek.

"Žádné jiné varianty nejsou. Každý den jsem dalšími a dalšími externími experty ujišťován, že třetí varianta není možná. Za první nebo druhou variantu se opravdu omlouvat nebudu a jsem připraven to panu prezidentovi vysvětlit osobně," dodal.

Druhý dopis pro Nečase

Odboráři kromě Kalouska zkritizovali také premiéra Petra Nečase. Vadí jim jeho vyjádření o "partě policejních plukovníků nebo podplukovníků", kteří by měli prostřednictvím žádosti o vydání Parkanové rozhodovat o tom, "kdo bude ve vládě nebo nebude ve vládě". [celá zpráva]

Podle předsedy NOS může toto Nečasovo vyjádření vyvolat spekulace, že "Policii České republiky ovládá jakási junta, která bude diktovat politický vývoj v této zemi," píše Štěpánek v dopise, v němž na rozdíl od Kalouska nepožaduje po Nečasovi omluvu.

Premiérovi ale doporučuje, že pokud vychází z konkrétních důkazů, měl by se o "probíhajícím či plánovaném policejním spiknutí" obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů. "Bude to jistě lepší postup, než aby byly podobné signály vysílány veřejnosti od předsedy vlády," dodal Štěpánek.