Více se dočtete v sobotním Právu. Například, jak si ověřit, zda má škola státní zmocnění a kdy se lze ozvat, pokud se vám něco na přijímacím řízení nezdá.

Vyhláška o přijímacím řízení z roku 1997, která ukládá středním školám pořádat dva termíny zkoušek, se nevztahuje na soukromé a církevní školy. Takže je v pravomoci ředitelů vyhlásit termín jen jeden. Podle ministerstva školství je to naprosto legální. Soukromé a církevní školy si totiž prosadily, že u nich ministerstvo nemůže prostřednictvím vyhlášky stanovit podrobnější podmínky přijímacího řízení.

"Já jsem zastáncem toho - a je to samozřejmě i postoj ministerstva - že by podmínky přijímání měly být na obou typech škol stejné," řekl Právu Karel Rudel z odboru koncepce a organizace školské soustavy ministerstva školství.

S tím souhlasí i Vladimír Zelinka, šéf Sdružení soukromých škol v ČR. Nepovažuje jednání některých privátních škol za příliš férové. "My jsme také soukromá škola a vypisujeme termíny dva," zdůrazňuje.

Pozor na smlouvy

Jedním termínem pro přijímací řízení to ale ještě zdaleka nemusí končit. Stávají se totiž případy, kdy se privátní školy snaží uchazeče "zaháčkovat" hned poté, co je přijaly. Pošlou žákům rozhodnutí o přijetí a oznámí rodičům, že musí do týdne přijít podepsat studijní smlouvu. Zároveň při podpisu chtějí, aby zaplatili část školného - deset či dvacet procent, ale někdy i polovinu.