Průměrná penze by se tak v příštím roce mohla valorizovat o 156 korun namísto 428 korun, které by odpovídaly valorizaci podle nynějšího schématu.

„Tohle je nelidské a nespravedlivé,“ varoval poslance šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který upozornil na negativní dopady pro seniory. „Vláda se postarala o to, aby důchodci zaplatili důchodovou reformu,“ doplnil Sobotka, který zároveň obvinil vládu, že penzisty podvedla a nechce dopady reforem kompenzovat.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Sněmovně

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Sněmovně

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Také předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik podrobil návrh kritice. Podle jeho slov se řada lidí důchodu s ohledem na zvyšující se věk odchodu do penze vůbec nedožije a pro většinu ostatních půjde o „bědné přežívání“.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) návrh obhajoval jako nezbytný. Bez jeho přijetí by se schodek na důchodovém účtu prohloubil o zhruba dvacet miliard. Návrh počítá s tím, že během tří let povede k úspoře až 50 miliard korun.

V rámci pozměňovacích návrhů neprošla tzv. mezigenerační solidarita, kterou navrhovaly Věci veřejné.  Na jejím základě by mohli potomci poukazovat procento pojistného jako příspěvek k důchodu rodičům.