Muže odhalili až pracovníci Českých aerolinií při předletové kontrole. Celníci pochybení přiznávají, poukazují nicméně na to, že Českou správu letišť (ČSL) v minulosti žádali o technické zábrany. Podle mluvčí ČSL Anny Kovaříkové však mají současná zařízení standardní úroveň.

"Muž byl vypátrán, zadržen a předán Cizinecké a pohraniční policii. Bezpečnost provozu pražského letiště nebyla nikterak ohrožena, monitorovací systémy letiště na průnik muže do neveřejných prostor upozornily," sdělila Novinkám Kovaříková.

Událost podle Novy znepokojila ministra vnitra Stanislava Grosse, který si chce o práci celníků pohovořit s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

Dostal pokutu

Bezdomovec dostal pokutu a jeho jednání bylo hodnoceno jako přestupek. Vyšetřování případu potrvá ještě měsíc. ČSL po incidentu zpřísnila kontroly na ruzyňském letišti na trase, kterou muž prošel.

Z dosavadních poznatků podle Kovaříkové vyplývá, že bezdomovec, který je české národnosti, se do neveřejných prostor dostal z příletové haly přes východ, za nímž je celnice.