Podle náměstka karlovarského hejtmana Petra Navrátila (ČSSD) přineslo pátrání komise čtyři základní závěry.

„Podle prvního neexistuje v legislativě postup, jak nakládat se zemřelými v sanitním vozidle,“ uvedl Navrátil. Druhým závěrem bylo podle něj zjištění, že pokyn, jak zacházet s nebožtíky ze sanitky, neměla ani záchranka samotná. „Chyběl režim provozu pro zemřelé,“ uvedl Navrátil.

Další závěry komise byly doporučující. Podle nich se má záchranka podobně jako v jiných regionech v ČR dohodnout na přejímání nebožtíků nemocnicemi. „V Chebu už to funguje a v Karlových Varech mají podle dohody zůstávat pacienti, kteří zemřou při převozu sanitkou, na interně, která je pro to zařízena,“ uvedl ředitel karlovarské záchranky Luděk Nečesaný s tím, že jednání se sokolovskou nemocnicí, kterou provozuje soukromý subjekt, přijdou na řadu v nejbližších dnech. „Doufám, že i tam budou vstřícní,“ dodal Nečesaný.

Potrestat lze lékaře a další pracovníky záchranky

Podle právníka Petra Šustka, který byl do komise povolán jako specialista na zdravotní a občanské právo a pedagog Univerzity Karlovy, může vedení záchranky za pochybení při zapomenutí mrtvého pacienta v jedné z místností sídla záchranky potrestat své odpovědné zaměstnance nanejvýš napomenutím či důtkou. Nečesaný to zváží, přičemž podle něj se může trest týkat lékaře a tří až čtyř zaměstnanců záchranky, kteří nepřivolali policii a nepředali si řádně tělo zemřelého.

Záchranka se již omluvila manželce a chce se podílet na úhradě nákladů na pohřeb. O odškodnění se ale hlásí i další příbuzní, kteří ale dosud neprokázali, že jsou skutečně v takovém rodinném vztahu. Podle předsedy Asociace zdravotních záchranných služeb Marka Slabého bylo v minulosti zřízení místnosti pro nebožtíky ze sanitky v areálu záchranné služby v karlovarské městské části Dvory nevhodné už kvůli tomu, že bylo třeba místnost chladit celý rok kvůli pouhým třem čtyřem případům.

„Je to jakoby si někdo zřídil podobnou místnost v paneláku, kde také ročně zemřou tři čtyři lidé,“ podivoval se další člen vyšetřovací komise David Marx.