Rath se hned zpočátku svého asi hodinového projevu vyjádřil ke své vazbě. „Už jsem tam tři týdny a spíše mi to připadá jako půl roku. Je to absolutní bezčasí, nic se tam neděje, je to neuvěřitelná nuda,“ prohlásil.

David Rath při projevu

David Rath při projevu

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle svých slov byl Rath původně připraven vzdát se mandátu, ale v okamžiku vsazení do vazby si uvědomil, že to není možné. Překážkou je podle něj právě způsob, jakým probíhá vazba. „Nežijeme v kulturní zemi, kde by vazba odpovídala tomu, co říká trestní zákon. My žijeme v zemi, kde vazba je novodobá tortura. Lámání, týrání lidí. To v trestním zákoníku nenajdete. To je důvod, proč lidé jsou u nás vsazováni do vyšetřovací vazby,“ řekl Rath.

Rath se také ohradil kvůli tomu, aby dalších sedm lidí obviněných spolu s ním zůstávalo ve vazbě. Mandátu se nevzdá, aby mohl některé věci uvádět na pravou míru. Ve svém proslovu dokonce vyzval lidskoprávní organizace, aby se přijely podívat do českých věznic, jak vypadá vazba a za jaké skutky se ukládá.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se proti výroku Davida Ratha ohradil. Podle něj není možné, aby byli vězni ve vazebních věznicích vystavováni tlaku s úmyslem je „zlomit“. „Nejsme v zemích třetího světa,“ zdůraznil Pospíšil v České televizi s tím, že Rathův výrok zcela popírá.