„Sám sebe jsem viděl, sám sebe jsem hodnotil pozitivně,“ hodnotil Smetanovo dílo ve středu Nečas s tím, že mu podle jeho slov tykadla zjevně sluší. Klausův krok, kdy prezident rozhodl neudělit Romanu Smetanovi milost, komentoval jako legitimní a správný.

Nečas navíc upozornil, že Smetana nebyl uvězněn kvůli tomu, že by politikům přimalovával tykadla, nýbrž proto, že odmítl nastoupit soudem udělené veřejně prospěšné práce. Ty mu vyměřila soudkyně Markéta Langerová, manželka tehdejšího lídra olomoucké kandidátky ODS Ivana Langera.

Trest mu byl proto přehodnocen na 100 dní vězení, ke kterým ale Smetana odmítal nastoupit. Sám se pak přihlásil policii teprve v dubnu během protivládních protestů.

V současnosti je Smetana na svobodě, trest mu byl nedávno přerušen do doby, než Nejvyšší soud rozhodne o stížnosti pro porušení zákona, kterou v jeho prospěch podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). V pondělí však policie Smetanu obvinila za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, které se váže právě k době, kdy odmítal nastoupit do vězení.