"S žádným takovým požadavkem jsme nepřišli a také žádné právo veta jsem doposud ani neuplatnil," prohlásil včera Kalousek na dotaz Práva. Přitom poté, co se lidovcům nepodařilo ve vládě zablokovat jmenování Pavla Teličky evropským komisařem, v pondělí na Nově zdůraznil, že "není možné to nechat na většinovém hlasování".

Podle Kalouska si televizní zpravodajství "pouze zaspekulovalo o tom, jak přemýšlím". Zároveň však přiznal, že mechanismy koalice je třeba upravit, což, jak řekl, je ve fázi vnitřních diskusí.

Podle informací Práva Kalousek ujistil osobně včera na koaliční "devítce" předsedu vlády a ČSSD Vladimíra Špidlu, že o žádném vetu nepřemýšlí. Premiér pak ale řekl, že se o tom vůbec nejednalo.

"Vyloučil (Kalousek), že to vůbec řekl, že to tak ani nemyslel, takže věc je vyřešena," sdělil Právu místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který byl jednání koalice přítomen a který na požadavek zavedení veta v TV zpravodajství rovněž reagoval.

Zaskočení lidovci

Lidovci byli včera k postoji Kalouska zdrženliví a netajili mírné rozčarování, protože by podle nich z případných neshod koaličních partnerů jenom těžila opozice. Odkazovali přitom na pokles volebních preferencí stran vládní koalice.

"Mechanismy je třeba aplikovat a nevymýšlet nové," reagoval pro Právo místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Považuje za nevhodné hrozit si navzájem vety. "Ten, kdo to dělá, se tváří, že to bude on sám dirigovat. Koalice musí fungovat na schopnosti se dohodnout. Jestli se toto ztratí, tak je to špatně a nezachrání to právo veta," dodal.

"Konstrukce veta nemá logiku," řekl Právu první místopředseda lidovců Jan Kasal. Řešení personálních otázek v koalici těsně před hlasováním nepovažuje však za šťastné, neboť shoda by se měla hledat dlouhodobě a to i několik měsíců dopředu. "Ještě lepší by bylo získat i hlasy opozice, zejména ODS, aby i oni se mohli za navrhované osobnosti postavit," dodal.

Předseda poslanců Unie svobody Karel Kühnl považuje právo veta za nereálné: "V koaliční smlouvě není nic takového jako právo veta, ale samozřejmě, kdyby se panu Kalouskovi podařilo přesvědčit kolegy z ČSSD o něčem takovém, tak by to posílilo velmi i naši pozici. Ale za realistické to nepovažuji."

Kühnl pochybuje o efektivnosti zavedení podobných koaličních mechanismů: "Takovéto věci jsou bezvýznamné, pokud není společná vůle. Můžete mít na papíře napsáno, co chcete, pokud není společná vůle, tak vám to stejně nepomůže."