Špičkové pracoviště špičkového týmu. Vizitka všech českých vlád za posledních deset let.

Třicet let stará nemocnice už dávno potřebuje rekonstrukci a na tu je třeba zhruba 5 miliard korun. Ovšem "peníze prostě nejsou, vláda je nemůže natisknout", řekl pro jedny noviny ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban. Jak by také peníze na uvedení špičkového pracoviště do lidského stavu mohly být? Deset miliard nás stál rozchod někdejšího ředitele Novy Železného s jeho investorem Lauderem. Desítky miliard krachy kampeliček, na které nikdo nedohlížel. Devět miliard nás má stát odchod amerického Boeingu z Aera Vodochody. Kolik stamiliard stál "bankovní socialismus" v éře Klausových vlád? Smutná, dlouhá a marná litanie. Nejsou peníze.

Shodou okolností v den poslední havárie v Motole proskočila zpráva, že na pořad bezpečnostní rady státu je čerstvě zařazen vládní úmysl nakoupit nová letadla pro vládní letku, ve variantě dražší za sedm, nebo levnější za pět miliard. Nejsou-li peníze na Motol, předpokládám, že ministři si na nová letadla hodlají vydělat brigádami při vykládání brambor na nějakém nákladovém nádraží. Pokud ne, považuji jejich úmysl - tváří v tvář neexistenci peněz na dětskou nemocnici - za projev napuchlého grófství. Zadky politiků by asi zmozolnatěly, kdyby dočasně musely cestovat linkovými spoji.

Místopředseda vládní ČSSD Stanislav Gross ji nedávno vyzval, aby sesedla z koně a přiblížila se tak občanům. Pan místopředseda zajisté zná klasickou latinskou výzvu "hic Rhodos, hic salta"!, neboli Zde je Rhodos, zde skákej! Vznikla prý, když jakýsi žvanil v Římě tvrdil, že přeskočil rhodský průplav. Jaká to příležitost! Zde Motol, zde s koní! A jistě by je přitom podpořili i vládní lidovci, protože oni zase jistě znají Ježíšovo: cokoli jste učinili mým nejmenším, mně jste učinili!

Do dětské nemocnice v Motole přece děti nejezdí na výlet či za zábavou, ale za nadějí, že jim tam zachrání život. To tým odborníků, jejichž renomé dávno překročilo hranice republiky, často dokáže. Pokud ovšem na ně nespadne strop. Socialisté jistě proto sesednou z koní a lidovci si připomenou biblická slova. A peníze budou. Hned, jak slepice začnou dávat mléko.

PRÁVO 3. března 2004