Souhlas obou rodičů zavedl nový reformní zákon o zdravotních službách. "Problémy vznikly rodinám s dětmi i zdravotnickým zařízením," uvedla jedna z předkladatelů, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Připomněla, že získat souhlas například v případech, kdy rodiče nežijí pohromadě nebo když jsou děti na táborech, může být velmi složité.

Předlohu nyní projedná výbor pro zdravotnictví a sociální politiku a také ústavně-právní výbor. Aby mohla být novela schválena co nejdříve, Senát jim zkrátil lhůtu na polovinu. Gajdůšková uvedla, že bude navrhovat, aby Sněmovna o předloze rozhodla zrychleně už v prvním čtení.

Senátorská novela, kterou připravovaly Česká lékařská komora (ČLK) a Svaz pacientů, má prý odstranit nejzákladnější byrokratické překážky. Zrušila by také povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou. Stavovské organizace by znovu mohly nahlížet do zdravotnické dokumentace, když by řešily stížnost na lékaře, zubaře a lékárníky. Upřesnit by se měla i formulace o použití omezovacích prostředků vůči pacientovi.