Hlavní obsah

Senát podpořil oba návrhy na omezení imunity zákonodárců

Praha
Aktualizováno

Senát podle předpokladů podpořil v prvním kole opětovný návrh na zrušení doživotní imunity, který předložili senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Téměř totožnou poslaneckou novelu ústavy před měsícem kvůli absencím neschválil a nyní by to měl podle tvůrců předlohy napravit. Senátoři dali šanci také konkurenčnímu návrhu ODS, kteří chtějí radikálnější omezení imunity jen na projevy a hlasování v parlamentu.

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Senátor Petr Pithart (KDU-ČSL)

Článek

Oba návrhy na omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců před rozhodnutím Senátu o tom, který z nich bude poslán sněmovně, projednají ústavně-právní výbor a ústavní komise.

"Mnozí z nás - a musím říci, že lehkomyslně - předpokládali, že (poslanecký) návrh má tak výraznou podporu, že nevyžaduje jejich přítomnost. Jen proto a ze žádného jiného důvodu vznikl tento návrh ústavního zákona - abychom tuto lehkomyslnost napravili," řekl za autory senátorské novely místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Návrh je podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera "to společné minimum, pro které je možné ústavní většinu získat" v obou komorách parlamentu.

Debata nad opakovaným pokusem o změnu ústavy přesto senátorům zabrala přes dvě hodiny. Snahu prosadit kopii poslanecké předlohy kritizovali hlavně senátoři ODS, kteří navrhli radikálnější omezení imunity jen na projevy a hlasování v parlamentu. Konkurenční verze je podle Jaroslava Kubery (ODS) v rozporu se zásadou, že trest má následovat co nejdříve po činu, neboť případné nevydání poslance či senátora by jeho trestní stíhání oddálilo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám