Trest byl řidiči přerušen do doby, než Nejvyšší soud rozhodne o stížnosti pro porušení zákona, kterou ve prospěch Smetany před několika týdny podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

„Před pár minutami odešel od soudu fax do věznice, aby byl neprodleně propuštěn,“ řekl Knötig Právu kolem 12:30.

Bývalý řidič olomoucké MHD Roman Smetana byl odsouzen za malování tykadel politikům na předvolebních plakátech.

Roman Smetana odchází z vazební věznice v Olomouci.

Roman Smetana odchází z vazební věznice v Olomouci.

FOTO: Miloslav Hradil, Právo

Smetana byl za poškozování politických reklam odsouzen ke 100 hodinám veřejných prací a domácímu vězení. Smetana odmítl trest odpracovat, byl mu změněn na 100 dní vězení. Do výkonu trestu však odmítl nastoupit a policii se přihlásil až na nedávné odborářské demonstraci v centru Prahy.

Smetanovi zastánci tvrdí, že způsobená škoda je minimální a řidič pouze vyjadřoval svůj názor. Vadí jim i to, že proces vedla manželka někdejšího ministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Podle Knötiga nelze z rozhodnutí Nejvyššího soudu o přerušení trestu automaticky vyvozovat, že nakonec rozhodne ve Smetanův prospěch a zruší odsuzující verdikt. Nelze to však vyloučit.

„Propuštění jsem nečekal. Překvapilo mě to. Z lůžka jsem vstával hodně pomalu. Jako první si udělám procházku domů, do Bystrovan, abych si užil svobody, na kterou jsem se těšil. Na cele jsem ale byl se slušnými lidmi, což mi pobyt ulehčilo,“ řekl novinářům po svém propuštění Smetana a krátce poté skutečně vyrazil pěšky do obce poblíž Olomouce.

Svého činu nelituje. „Jen nějaké drobnosti bych asi udělal jinak. Zda mě budou lákat další předvolební plakáty, to nevím. Bude to záležet na tom, zda se mi politici budou jen smát či vysmívat,“ poznamenal Smetana.

Za vyhýbání se vězení mu nyní hrozí stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. „Byl jsem už pozván na 28. května na policii a byl mi přidělen právník. Toho se ale pokusím nějak zbavit. Dosud mne žádný právník nezastupoval a můj vlastní, amatérský přístup mi zcela vyhovuje,“ zdůraznil Smetana.