"Mandátový a imunitní výbor konstatuje, že jsou dány podmínky pro trestní stíhání poslance," řekl předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výbor navrhuje na 40. řádnou schůzi Sněmovny, která se koná 5. června, jako první bod jednání zařadit právě hlasování o vydání Ratha k trestnímu stíhání.

Video

Poslanci poté, co si vyslechli Davida Ratha, opouští vilu Spiritka

"Stíhání je přípustné pro skutek uvedený v oznámení ze dne 14. 5.," oznámil Sobotka s tím, že členové výboru odsouhlasili návrh "všemi hlasy".

Před tím, než výbor rozhodl, vyslechli jeho členové Ratha v Praze v budově Spiritka, která patří ministerstvu vnitra. Rath hovořil k poslancům zhruba hodinu a půl. Poslanci měli k dispozici také policejní odposlechy, ještě před tím zhlédli video ze zadržení obviněného poslance.

Rath se mandátu nevzdá, chce mluvit ve Sněmovně

Rath poslancům řekl, že se nehodlá vzdát poslaneckého mandátu, protože vazbu považuje za "šikanózní". Chce vystoupit 5. června na schůzi Sněmovny, která bude o jeho vydání rozhodovat.

Sobotka řekl, že výbor se nezabýval otázkou, zda Rath má právo vystoupit před poslanci. Pouze Sněmovně doporučil, aby Rathovo vydání bylo prvním bodem schůze.

Podle Sobotky neměl Rath při jednání s členy výboru pouta. Radek John doplnil, že Rath byl v civilu a nevypadal, že by byl psychicky na dně. Nadále prý trvá na své nevině. Z jeho slov podle Johna nicméně vyplynulo, že si je vědom toho, že definitivně skončil, že jeho život se hroutí a že očekává, že na jeho hlavu dopadnou další obvinění.

Policisté odvážejí Davida Ratha z vládního objektu Spiritka.

Policisté odvážejí Davida Ratha z vládního objektu Spiritka.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Spolu s Rathem byli přítomni jednání výboru dva jeho obhájci Adam Černý a Roman Jelínek a ozbrojení policisté. Zda byl Rath eskortován z vazební věznice v Litoměřicích v poutech, poslanci nevěděli.

Rath už je zpátky ve věznici

Rath opustil Spiritku v černé Škodě Octavii v doprovodu policejního vozu a motocyklu. Do auta ho doprovodili tři policisté v kuklách, na rukou neměl pouta. Nyní už je zpět ve vazební věznici v Litoměřicích.

Video

David Rath odjíždí z vily Spiritka

ČTĚTE TAKÉ: Rath opustil Spiritku, k poslancům mluvil hodinu a půl

Policie viní Ratha z přijetí sedmimiliónového úplatku, který má údajně souvislost s opravou zámku v Buštěhradu. Rath vinu popírá a za případem vidí politiku.

Poslanec už dříve podal standardní stížnosti proti vazbě i stíhání, nyní i ústavní stížnost. V případu jsou stíháni další čtyři muži a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Skupina údajně zmanipulovala výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku.

Více o kauze Rath
Právníka rodiny Rathových Šejnosta napadli dva útočníci
První státní zástupce v kauze Rath: Policie odvedla naprosto famózní práci
Odhalování korupce brzdí Rampulovo zastupitelství, tvrdí Dienstbier
Rathovy obhajoby se ujme další advokát, oslovena byla Samková
Středočeští krajští radní odmítli kvůli kauze Rath rezignovat 
Opravu buštěhradského zámku, která má stát za zatčením Ratha, prověří audit 
Ve vězení se Rath zajímá o sport a čte, má dostat karty a kostky od manželky