"Do konce června se neuskuteční zatím žádný celostátní stávkový protest," konstatoval předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil po jednání odborů. "To neznamená, že by se neuskutečnilo po prázdninách nebo v září nebo v říjnu," dodal.

K úřadu vlády dorazily tisícovky lidí.

K úřadu vlády dorazily tisíce lidí.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Do konce června by se ale mělo konat pět protestních akcí, takzvaných blokací ministerstev. Ty se dotknou budov resortů školství, kultury, práce a sociálních věcí, financí a zdravotnictví. První z nich je naplánován na 29. května před budovami ministerstev školství a kultury. 4. června budou aktivisté protestovat na ministerstvu zdravotnictví, o tři dny později na ministerstvu financí. "Děláme hodně a doufáme, že veřejnost tyto akce pochopí a také je podpoří," uvedl k tomu předseda KOVO Josef Středula.

Demonstranti protestovali před úřadem vlády

Účastníci tiskové konference po jednání odborů v čele s Jaroslavem Zavadilem se po krátkém brífinku ihned připojili se k průvodu protestujících lidí, který se v poledne vypravil ze Žižkova k úřadu vlády. Tam dorazili před 14:00.

Trasa pochodu odborářů

Trasa pochodu odborářů.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Organizátoři nahlásili na magistrát 2 tisíce účastníků, pochodu se zpočátku zúčastnilo odhadem jen několik stovek lidí. Ke Strakově akademii ale podle pořadatelů dorazily nakonec až 4 tisíce protestujících. Ti šli od domu odborů na Žižkově k magistrále, po níž se vypravili směrem k Holešovicím přes Hlávkův most.

Demonstrace před sídlem kabinetu trvala asi hodinu. Předstoupili na ní předáci a zástupci některých organizací. Na místě dohlížela na celou akci také policie a antikonfliktní tým. Protestní pochod zkomplikoval dopravu na několika místech. Policisté uzavřeli magistrálu a problémy se vyskytly i v některých přilehlých ulicích.