Podle Rathova obhájce Romana Jelínka mluvil Rath hodinu a půl. "Nedokážu teď přesně interpretovat jeho hodinu a půl trvající exposé," řekl novinářům Jelínek. Ze spisu znají poslanci podle něj pouze odposlechy. Není z nich ale patrné, komu patří který hlas.

Video

Poslanci poté, co si vyslechli Davida Ratha, opouští vilu Spiritka

Po jednání sněmovního výboru byla v plánu tisková konference k výsledkům schůze. Tu následně Bohuslav Sobotka neočekávaně zrušil kvůli vytíženosti. "Pana předsedu čeká další pracovní program," odůvodnil zrušení brífinku mluvčí ČSSD Martin Ayrer. Brífink se nakonec uskutečnil před půl třetí odpoledne. Výbor se shodl na tom, že stíhání Ratha je přípustné.

Policisté odvážejí Davida Ratha z vládního objektu Spiritka.

Policisté odvážejí Davida Ratha z vládního objektu Spiritka.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Advokáti Roman Jelínek (vlevo) a Pavel Široký

Advokáti Roman Jelínek (vlevo) a Adam Černý

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Rath opustil objekt Spiritka, který patří ministerstvu vnitra, v černé Škodě Octavii v doprovodu policejního vozu a motocyklu. Do auta ho doprovodili tři policisté v kuklách, na rukou neměl pouta. Nyní už je zpět ve vazební věznici v Litoměřicích.

Video

Ratha vyslýchá sněmovní výbor ve vile Spiritka zdroj: Novinky.cz


Slyšení ve Spiritce předcházelo ranní jednání výboru ve Sněmovně, kterého se zúčastnila také policistka, pravděpodobně z útvaru protikorupční policie, která poslancům pustila záběry z Rathova zadržení.

O výslechu Ratha na Spiritce nevěděl ani ministr vnitra Kubice

Poslanci do Spiritky odjeli společně. Setkání s Rathem začalo v 10:30. Celý "výslech" tak trval přes dvě hodiny.

Video

Hotel Spiritka na propagačním videu. Zdroj: spiritka.cz

 

Přítomnosti policie se poslanci nebránili

O tom, zda bude moci jednání proběhnout za přítomnosti policistů, museli členové výboru rozhodnout hlasováním. "Bojím se, že pokud bychom odhlasovali ne, tak nám ho (Ratha) nedají," řekl ještě před hlasováním Právu šéf ústavně právního-výboru a současně člen mandátového výboru Marek Benda (ODS).

Členové mandátového a imunitního výboru. V popředí Jeroným Tejc (vlevo) a Bohuslav Sobotka (oba ČSSD).

Členové mandátového a imunitního výboru. V popředí Jeroným Tejc (vlevo) a Bohuslav Sobotka (oba ČSSD).

FOTO: Petr Horník, Právo

"Policie musí postupovat v souladu se zákony, a proto je třeba najít cestu, jak vyhovět příslušným předpisům," potvrdil Právu šéf výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) a dodal: "Pokud bude policie trvat na tom, že musí být střežený i během jednání, musí to výbor odhlasovat."

Ratha zpovídali v bývalém klášteře. Dnes slouží ministerstvu

O usedlosti Spiritka na Praze 6 se hovoří jako o jednom z nejkouzelnějších míst v hlavním městě. První zmínka o klášterní usedlosti, která se nachází v blízkosti strahovského stadionu, parku Ladronka a televizní věže, spadá do konce 16. století. Své jméno usedlost získala po Janu Spiritovi, který ji koupil v roce 1766 od hrabat z Bubnu a nechal ji přestavět v barokním stylu.

S nástupem komunismu se Spiritka přeměnila ve státní statek a areál chátral: s opravami se začalo až v 80. letech, kdy jej získalo ministerstvo vnitra. Resort jej využívá dodnes: pořádá v něm zejména semináře, školení a společenské události pro zaměstnance ministerstva, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru. V jejím areálu přebýval například v době výkonu své funkce bývalý ministr vnitra Martin Pecina z úřednické vlády Jana Fischera.

Od roku 1988 funguje Spiritka také jako hotel, který využívají především zaměstnanci ministerstva vnitra na služebních cestách, ubytovat se však v něm může kdokoliv.
K areálu Spiritka se váže i zelená plocha, která je už mnoho let v hledáčku developerů. Naposledy však její zastavění zamítli radní Prahy 5 v roce 2011, kteří dokonce požádali pražský magistrát o obnovu ochrany Spiritky jakožto významného krajinného prvku.


Více o kauze Rath
Právníka rodiny Rathových Šejnosta napadli dva útočníci
První státní zástupce v kauze Rath: Policie odvedla naprosto famózní práci
Odhalování korupce brzdí Rampulovo zastupitelství, tvrdí Dienstbier
Rathovy obhajoby se ujme další advokát, oslovena byla Samková
Středočeští krajští radní odmítli kvůli kauze Rath rezignovat 
Opravu buštěhradského zámku, která má stát za zatčením Ratha, prověří audit 
Ve vězení se Rath zajímá o sport a čte, má dostat karty a kostky od manželky