Šejnost Právu řekl, že má jít o známé právnické eso v trestním a ústavním právu. Ratha dosud zastupuje advokát Adam Černý, jehož oborem je obchodní právo.

Zastupování Davida Ratha bylo nabídnuto advokátce Kláře Samkové. Ta Právu potvrdila, že bude s obviněným poslancem jednat.

„Byla jsem oslovena, ale zatím jsem právní zastupování nepřevzala. Bude to věcí dalšího jednání, zejména s doktorem Rathem samotným,“ řekla Právu Samková.

Klára Samková

Klára Samková

FOTO: Archiv, Právo

Advokátka nechtěla prozradit, kdo z Rathova okolí jí zastupování politika nabídl, ani zda tým právníků bude ještě širší. „Nevím o nikom dalším,“ uvedla pouze.

Na případném zastupování Ratha Samkovou by přitom bylo pikantní, že právě tato právnička se nedávno ostře střetla s ústeckou státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, která na případu poslance Ratha pracuje.

Vyloučena z obhajoby Romů

Bradáčová v dubnu dosáhla jejího vyloučení z obhajoby pětice Romů, kteří loni v srpnu v Novém Boru na Českolipsku za bílého dne mačetami napadli trojici hostů v tamním nonstop baru. Liberecký okresní soud vyhověl námitce Bradáčové, podle níž není možné, aby obhajovala pět klientů, kteří mohou svědčit proti sobě. Tím by se podle ní dostala do kolize mezi obhajobami.

Samkovou vyloučení z obhajoby rozčílilo. V prohlášení pro média označila postup soudu za porušení práva na spravedlivý proces, protože byl jejím klientům odejmut advokát, kterému důvěřují.

Šejnost o Černém: Některé kroky byly nešťastné

"Nový advokát by měl Ratha ve vazební věznici v Litoměřicích navštívit už ve čtvrtek," řekl dále Právu Šejnost.

Rovněž dodal, že několik právnických es Rathovu obhajobu již dříve odmítlo. Nyní se jednalo se šesti právníky se zkušenostmi z trestního a ústavního práva.

Šejnost také na adresu advokáta Adama Černého, který Ratha zastupuje, uvedl, že některé jeho kroky byly "nešťastné".

Zájem navštívit Ratha má jeho manželka se synem a Rathův otec. Protože nejsou mezi podezřelými osobami, jsou jim návštěvy umožněny. Nárok na návštěvu mají jednou za dva týdny na hodinu a půl od 7:45 ráno. To je také jeden z důvodů, proč rodina požádala o Rathovo přesunutí z Litoměřic do Prahy. [celá zpráva]

David Rath byl do vazby převezen minulý týden. Soudce tak rozhodl proto, aby z jeho strany nedošlo k ovlivňování svědků. Rath byl obviněn za přijetí úplatku, který měl souviset se zneužitím evropských peněz na rekonstrukci zámku v Buštěhradě.

Více o případu Rath
Rathova žena žádá o přemístění manžela do Prahy, poslala mu rádio
Žádné informace od nás neunikají, tvrdí Bradáčová. Stěhování případu se nebojí
Opusťte Sněmovnu, vzkázala ČSSD Rathovi do vazby
Mám imunitu, vy jste na tom hůř, říká Rath na policejní nahrávce
Tajný Rathův plán: Šetřil si na vlastní nemocnici
Rath se srovnal s Tymošenkovou a hned to na internetu schytal
Rath má právo zúčastnit se jednání Sněmovny, vyřkl soud, Němcovou to překvapilo
Bývalý vězeň o Rathově kriminále: Liťák je strašný 
Odposlechy dokazují, že Rath o úplatku moc dobře věděl 
Soudce poslal Ratha do vazby. Bojí se, že by utekl nebo ovlivňoval svědky