Soudce poslance ve středu poslal do vazby s tím, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti, případně se pokusit o útěk. Rathův advokát Adam Černý podal proti obvinění i vazbě stížnost.

O vazbě pro Ratha rozhodl soudce okresního soudu v Ústí nad Labem po poledni. Rath poté jel v doprovodu policistů na úřad Středočeského kraje, kde podal rezignaci na post hejtmana. [celá zpráva]

Eskorta s poslancem odjela z hejtmanství Středočeského kraje ve středu večer, do Litoměřic dorazila po osmé hodině.

Video

Svědci líčí průběh Rathova zadržení. Zdroj: Novinky.cz

O vazbě pro další se rozhodne

Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová Právu řekla, že navrhla vazbu i pro zbývajících sedm zadržených. Soud se návrhy bude zabývat ve čtvrtek. Pokud je do vazby pošle, měli by být odvezeni do teplické věznice. Ústecký soud obdržel žádosti večer. U šesti obviněných žalobkyně návrh zdůvodnila obavou z ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti, u sedmého se obává jen ovlivňování svědků.

Případ souvisí se zneužíváním evropských dotací v rámci Středočeského kraje, především na opravu buštěhradského zámku. Podle advokáta Černého se obvinění Ratha týká opravy zámku pouze okrajově. "Ono je to takové zmatené, protože oni tam napsali v podstatě úplně všechno možné, aby to nějak odůvodnili. Popravdě řečeno já také sám úplně nevím, čeho všeho se to týká," uvedl Černý. Dodal, že zatím neměl možnost nahlédnout do spisu. "Já jakoby v podstatě nevím, na základě čeho oni obvinění sdělili," dodal.

Mezi obviněnými je kromě Ratha také ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a exposlanec ODS Petr Kott. Stíhán má být také šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jehož společnost má prý podepsanou smlouvu na rekonstrukci buštěhradského zámku, který chtěl kraj za evropské peníze opravit.

Video

Soudce poslal Ratha do vazby. Zdroj: Novinky.cz

Obviněny jsou údajně rovněž ředitelka stavební firmy FISA Ivana Salačová a členka představenstva firmy ML Compet Lucie Novanská. Tuto společnost si prý Středočeský kraj najal na přípravu tendru na dostavbu mladoboleslavské nemocnice.

Rathovi hrozí až 12 let vězení.

Vše o kauze Rath
Policie má jasný důkaz a obvinila Ratha z přijetí úplatku 
David Rath měl mít u sebe při zatčení sedm miliónů korun v krabici od bot 
Předsedkyně Sněmovny Němcová souhlasila s vydáním Ratha soudu
Sociální demokraté se omluvili za Ratha
Zoufalé manželky se budou točit v Hostivici, aneb Češi vymýšlejí vtipy na Ratha
Rath se často tvrdě pouštěl do protivníků kvůli korupci, teď sám skončil v cele 
Rath spadl policistům do klína, původně sledovali někoho jiného 
Rath měl dostat sedm miliónů za rekonstrukci zámku v Buštěhradě 
Policisté při vyšetřování kauzy Rath objevili 30 miliónů korun 
Soudce poslal Ratha do vazby. Bojí se, že by utekl nebo ovlivňoval svědky
Klaus: Případy jako ten Rathův nesmírně poškozují ČR
Sobotka odvezl Rathův spis do sídla ČSSD. Je to skandál, řekla Němcová
Rath rezignoval na funkci hejtmana i členství v ČSSD