"Shodli jsme se, že ze všech změn, které mohou v budoucnu ve VZP nastat, je vypořádání se s projektem IZIP na prvním místě," uvedl ministr Heger po jednání s Nečasem, s jehož výsledkem je podle svých slov spokojen.

Zároveň vyjádřil politování nad neúspěchem projektu, do kterého se před deseti lety vkládaly velké naděje a který stál české daňové poplatníky tolik peněz.

"I tak ale věřím, že budoucnost patří elektronizaci zdravotnictví, která ale musí být provedena účelně, hospodárně a ve prospěch pacientů i systému všeobecného zdravotního pojištění," dodal Heger.

Projekt měl řadu kritiků

Systém elektronických zdravotních knížek (EZK) společnosti IZIP měl umožnit sdílení informací o léčení pacientů mezi lékaři a usnadnit komunikaci pacienta s lékařem.

Firmu IZIP, která projekt elektronických zdravotních knížek zajišťuje, založili v roce 2001 tehdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (nyní poslanci Evropského parlamentu) spolu s lékařem Pavlem Hronkem. Zkušební provoz začal v roce 2002, do běžného provozu se systém dostal v listopadu 2004. Původně šlo o společnost s ručením omezeným, v roce 2006 byla firma přeměněna na akciovou společnost.

Europoslanec Miroslav Ouzký

Europoslanec Miroslav Ouzký

FOTO: Archiv, Právo

Europoslanec Milan Cabrnoch

Europoslanec Milan Cabrnoch

FOTO: Milan Malíček, Právo

Terčem kritiky se stala hlavně cena projektu a jeho financování. Podle kritiků je projekt nefunkční, protože lékaři EZK nevyužívají.

Poslanec Boris Šťastný (ODS) v České televizi řekl, že je už půl roku jasné, že projekt skončí. Ve chvíli, kdy VZP nakoupila 51 procent akcií, přestal být financován.

Zakladatelům se konec nezamlouvá

VZP loni pořizovala za milión další akcie společnosti IZIP. Vlastní jich 51 procent. Sama ale rozhodovat nemůže. Při zásadních krocích je potřeba dvoutřetinová většina. Zbylých 49 procent akcií držela neznámá švýcarská firma eHI eHealth International, na kterou své akcie převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci Cabrnoch a Ouzký - i další akcionáři.

"V každém případě si myslím, že toto rozhodnutí je špatné," uvedl v reakci na rozhodnutí ministerstva Ouzký.

Podle Cabrnocha elektronické knížky sloužily 2,5 miliónu pacientů, kteří v nich měli uloženy informace o svém zdravotním stavu, výsledcích vyšetření nebo platbách pojišťovně. "Jsem přesvědčen, že projekt byl velice užitečný," doplnil.

Prázdná schránka

Podle médií loňský audit ve společnosti IZIP ukázal, že firma je jen prázdná schránka, přes kterou tečou peníze do dalších firem, konkrétně MD Access a Uniqsol. V nich jsou prý stejní lidé jako ve firmě IZIP.

K nejhlasitějším kritikům projektu patří bývalý ministr zdravotnictví a nynější středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj byl projekt drahý a pro VZP nevýhodný. Tvrdí, že pojišťovně nepatří ani myšlenka, ani systém. Jako ministr chtěl smlouvu vypovědět. Také Svaz pacientů už dříve prohlásil, že by VZP měla přestat elektronické knížky IZIP platit.

Správní radu VZP konec projektu nemrzí

Členové správní rady VZP se zastavením projektu souhlasí nezávisle na stranické příslušnosti. Například komunistka Soňa Marková projekt přímo odsoudila. „Byly to většinově vyhozené peníze, a to i soukromým subjektům spojeným s ODS,“ řekla Marková.

„Vždycky jsem tento projekt kritizovala, vždycky jsem považovala ho za neživotaschopný a předražený. Pokud nebudou uzákoněny některé věci jako třeba povinné začlenění do systému nebo zabezpečení citlivých dat, tak nemá nárok na úspěch,“ dodala poslankyně.

Také její kolega a poslanec ČSSD Jaroslav Krákora uvedl, že projekt kritizoval po deset let. „Kdyby se to dělalo od začátku pořádně a bylo to povinné, to znamená státní dohled, tak to nebylo špatné, ale ono se to celé překroutilo a vzniklo z toho tohle,“ poznamenal.

Zrušení projektu uvítal také poslanec Jiří Rusnok hlásící se k platformě LIDEM. „Jestliže tomu správně rozumím, tak VZP má vypovědět smlouvu k IZIP do 30. června. Nemám s tím žádný problém, dlouhodobě jsme projekt IZIP a celou smlouvu kritizovali, takže je dobře, že k tomu došlo,“ řekl Rusnok.