Tluchoř, který bývá označován za největšího vnitrostranického oponenta současného předsedy ODS a premiéra Petra Nečase, dostal 19 hlasů.  A to i přesto, že se před hlasováním Nečas za Stanjuru postavil.

„Nečas řekl před hlasováním, že nechce nic měnit a se současným vedením poslaneckého klubu je spokojený,“ prozradil Právu zdroj z poslaneckého klubu ODS pod podmínkou anonymity. Podle něj to znamená, že v klubu ODS existuje patnáct až devatenáct „hardcore tluchořovců“, kteří odmítli premiérovi vyhovět.

Petr Tluchoř pronesl podle nejmenovaného zdroje několikaminutový projev, který rozdělil do tří částí: v první hovořil o lepší komunikaci uvnitř koalice, ve druhé nabádal ODS, aby důsledněji prosazovala svůj program, a ve třetí kritizoval stranu za to, že málo podporuje své lidi, kteří se dostali do problémů.

„Mluvil o tom, že poslední, za koho se ODS postavila, byl Drobil. Další lidi, jako například Pavel Bém, strana zazdila,“ sdělil Právu zdroj.

Funkce obhájili i místopředsedové

Poté následovala asi hodinová debata, ve které si vzalo slovo asi deset členů klubu. Někteří se podle zdrojů z ODS vyjadřovali k jednotlivým kandidátům, někteří mluvili obecně například k tématu zvyšování daní či úniků informací do médií.

Své funkce obhájili i dosavadní místopředsedové: statutární místopředseda Jan Bauer dostal 43 hlasů, své posty si udrželi Václav Mencl, Marek Benda, Jan VidímJan Čechlovský.

„Kandidatura Petra Tluchoře byla pro mnohé překvapením, i pro mě. Ale proč by nemohl kandidovat? Byla jsem ráda i za delší debatu. ODS byla vždy postavena na širší vnitrostranické diskuzi, a přestože volba dopadla tak, že všechno zůstalo na svém místě, všichni si z diskuze něco odnesli. Včetně Zbyňka Stanjury,“ sdělila Právu poslankyně Jana Černochová, která do místopředsednické funkce navrhovala Jana Bureše.