Rath obvinil Kalouska, že vysoká inflace znehodnocuje lidem úspory a dluhopisy, které ve čtvrtek ministerstvo představilo, jsou pro občany nevýhodné.

Kalousek se proti tomuto tvrzení ohradil s tím, že protiinflační dluhopisy občanům garantují 100procentní jistotu vložené částky, bez ohledu na výši inflace.

Pane ministře financí, máte určitě pravdu, že já jako obyčejný lékař nikdy nemohu pochopit tu genialitu chemika z pneumatikárny.Poslanec David Rath k ministrovi Miroslavu Kalouskovi

Rath tradičně označil Kalouska za jednoho z nejhorších ministrů financí, a když si ministr za jeho zády přisadil, že není jedním z nejhorších, ale přímo nejhorším ministrem, ocenil Kalouskovu sebereflexi. I nadále však setrval na svém názoru ohledně inflace a dluhopisů.

David Rath (ČSSD) na úterním jednání Sněmovny

David Rath (ČSSD) při jednání Sněmovny

FOTO: Milan Malíček, Právo

"Opět pro veřejnost, protože si myslím, že jsou to mimořádně důležité informace, byť tazatel je nepochopí,“ nechal se Kalousek ještě jednou vtáhnout do debaty, byť již při prvním vystoupení podotkl, že na Rathova slova "většinou nestojí za to reagovat". Následně poslancům poskytl výklad k dluhopisům i výši tuzemské inflace.

"Pane ministře financí, máte určitě pravdu, že já jako obyčejný lékař nikdy nemohu pochopit tu genialitu chemika z pneumatikárny, který je tím nejlepším ministrem financí,“ opáčil na závěr Rath s poukazem na to, že Kalousek je absolventem pražské VŠCHT a svého času působil ve společnosti Mitas, která se zabývá mimo jiné výrobou pneumatik.