„Myslím si, že Jan Švejnar ztratil šanci na nominaci ČSSD,“ řekl Dienstbier novinářům před kulturním domem v Ústí nad Labem. Místopředseda strany soudí, že ekonom svým postojem, kdy hodlá kandidovat jako nezávislý a ucházet se kromě podpory ČSSD i o přízeň jiných stran, ztratil přízeň členů sociální demokracie.

Dienstbier také Švejnara obvinil z nerozhodnosti. „Zklamalo mě, že se neumí rozhodnout,“ řekl. Na debatu se dostavilo takřka celé vedení ČSSD. První místopředseda strany Michal Hašek se však omluvil kvůli bolesti zubu. Právě v rámci Haškem vedené Asociaci krajů ČR šéfuje Švejnar ekonomickému poradnímu orgánu.

Švejnar se otevřené kritiky zdržel

Švejnar se ve své úvodní řeči ohradil proti Dienstbierovým kritickým výrokům. "Nebudu říkat, že se štítí svých kolegů,“ reagoval na vyjádření svého konkurenta a dodal, že Dienstbierovi nevyčítá, že zastává "extrémně levicové postoje".

Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier

FOTO: Petr Hloušek, Právo

"Není důvod jít k osobním útokům," apeloval Švejnar, který zdůraznil, že jeho vztah k ČSSD byl vždy korektní a nehodlá na tom nic měnit.

Po úvodní řeči zahájil Švejnar debatu s lidmi. Členka Ústředního výkonného výboru ČSSD Naděžda Chorkovská ekonomovi sdělila, že nemá její podporu.  „Můj kandidát nebudete,“ rezolutně prohlásila.

Další z diskutujících se proti tomu ohradila. „ČSSD by měla být hrdá, že byste kandidoval pod její hlavičkou,“ řekla Švejnarovi.

Dienstbier si ve svém bloku další špílec vůči Švejnarovi přeci jenom neodpustil. „Vůbec by mě nenapadlo se od sociální demokracie distancovat a žádat o její podporu,“ řekl.

Má to vůbec smysl? ptají se sociální demokraté

Do Ústí nad Labem přitom dorazila Haškova podporovatelka, exministryně školství Petra Buzková. Sociální demokraté při čekání na svého předsedu Bohuslava Sobotku a Švejnara řešili před kulturním domem, zda má vůbec smysl v „prezidentských“ debatách pokračovat.

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc soudí, že po rozruchu kolem Švejnarova postoje nemá. „Nemyslím si, že by mělo smysl v tom pokračovat, ale to je můj osobní názor,“ prohlásil. Sobotka po příjezdu uvedl, že bude záležet na Švejnarovi a Dienstbierovi, zda nabídky debatovat na akcích jeho strany využijí.

Diskusní arény, kterých jsou „prezidentské“ debaty součástí, budou podle Sobotky pokračovat bez ohledu na to, jak se možní uchazeči o Hrad rozhodnou. Sobotka i Švejnar ve čtvrtek shodně tvrdili, že ekonomův přístup k přímé volbě prezidenta není žádným překvapením. Oba uvedli, že od počátku se počítalo s tím, že Švejnar bude nestranickým kandidátem.

Sál, ve kterém sociální demokraté diskusi uspořádali, lidé zaplnili zhruba z poloviny. Moderování akce se zhostila bývalá tvář televize Prima Mirka Čejková. Debata byla zahájena krátce po šesté hodině. Nejprve se ale sociální demokraté věnovali problematice bezpečnosti, která je hlavním tématem ústecké Diskusní arény.