Fiala je od loňského září hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády Petra Nečase (ODS) a od listopadu stojí v čele vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. V minulosti zastával post rektora brněnské Masarykovy univerzity.

Klaus po Fialově jmenování vyslovil naději, že se post ministra "dostává do správných rukou." Zároveň připomněl, že v minulosti již na stejném místě dvakrát Fialu jmenoval rektorem a předpokládá proto, že nový ministr takříkajíc ví, do čeho jde.

Prezident Václav Klaus při jmenování Petra Fialy ministrem

Prezident Václav Klaus při jmenování Petra Fialy ministrem

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Fiala má premiérovu podporu

Nečas po uvedení ministra do funkce uvedl, že Fiala má jeho plnou podporu. Na oplátku od něj očekává pokračování reformy vysokých škol, řešení otázek regionálního školství, financování sportu i dalších. Fiala dodal, že "nemůže slíbit zázraky", ale chce problémy řešit.

Fialu, který erudovaným politologem, uznává pro jeho odborné kvality i opoziční ČSSD. Stranu nicméně zajímá, jak se nový ministr postaví k problémům resortu, mezi něž patří zejména čerpání evropských fondů či reforma školství.

Fiala byl do čela resortu jmenován v den, kdy začíná běžet druhý ročník státních maturit, které loni po mnoha letech příprav a odkladů uvedl do života jeho předchůdce.