Tuto koncepci připravilo vnitro pro vládu už před dvěma lety v rámci reformy veřejné správy, ale nikdy nebyla využita. Až letos na jaře se o ni znovu začal zajímat tým lidí kolem vicepremiérky Karolíny Peake (býv. VV).

Právě této šéfce legislativní rady vlády uložil sám premiér Petr Nečas (ODS) v době vládní krize před několika týdny připravit návrh na rušení či sloučení některých resortů. Hovořilo se přitom o dvou až třech ministerstvech. Koncepce vnitra je však významně odvážnější.

Vzhledem k tomu, že ale lidé kolem vicepremiérky Peake nemají takové zkušenosti s reformou veřejné správy a státních úřadů, obrátili se v těchto dnech podle informací Práva právě na odborníky z vnitra, aby jim s možným sloučením některých ministerstev a jejich agend pomohli. Navíc by kvůli tomu měla vzniknout malá expertní skupina, která následně bude mít za úkol předložit Peake a potažmo vládě konkrétní návrh na slučování a rušení jak různých agend, tak i některých ústředních správních úřadů.

„My jsme v květnu 2010 předkládali do vlády první materiál k optimalizaci veřejné správy a k dokončení její reformy, kde už jsme měli jen devět ministerstev. Pan náměstek Mlsna si nyní od nás převzal všechny tyto podklady a uvidíme, jak na to bude reagovat ta expertní skupina,“ řekl Právu vrchní ředitel sekce pro eGovernment z ministerstva vnitra Robert Ledvinka.

Právě jeho lidé kolem Peake oslovili, aby jim s kolegy pomohl a poradil. On sám by měl být zřejmě také členem zmíněné expertní skupiny.

Expert: Máme přebujelou státní správu

Na dotaz Práva, zda by jako odborník na veřejnou správu byl pro to, aby se návrh z předloňského května nyní realizoval, odpověděl Ledvinka jasně: „Myslím si, že ano. Ta logika tam je dlouhodobá. Možná by se jen udělala nějaká dílčí korektura v některé agendě.“

Řada ministerstev a jejich agend se totiž vzájemně překrývá, v mnohém jsou si podobné či dokonce stejné. Proto by prý bylo logické některé z nich sloučit a ušetřit tím podle Ledvinky řádově až stovky miliónů korun.

„Máme relativně přebujelou státní správu,“ podotkl k tomu Ledvinka, který donedávna šéfoval i odboru veřejné správy na vnitru.

Naopak by podle návrhu vzniklo zcela nové ministerstvo vnitřních věcí, respektive veřejné správy, které by převzalo část agend vnitra a ministerstva pro místní rozvoj týkajících se úředníků a státní správy.

Ze současných čtrnácti ministerstev by tak fakticky při starém zůstala podle návrhu pouze ministerstva financí, zahraničních věcí a spravedlnosti. Rovněž jako nyní by pak podle navržené koncepce fungoval samostatně v rámci kabinetu úřad vlády, který by měl na starost servis pro předsedu a místopředsedy vlády a problematiku drog či národnostních menšin.

Zmíněná koncepce je návrhem státních úředníků a expertů, nikoli politiků a vrcholných představitelů vlády. Jak je tedy průchozí politicky u jednotlivých stran v parlamentu, to si teď nikdo netroufá říci.

Ze současných 157 tisíc českých státních úředníků (včetně členů bezpečnostních sborů) jich přitom hned 17 tisíc pracuje na ministerstvech, což je zhruba dvanáct procent ze všech.