Kromě zvýšení rodičovského příspěvku se podle schváleného návrhu rodinám, které mají nárok na přídavek na dítě vyplatí 1. června jednorázový příspěvek ve výši 2000 korun a to na každé dítě. Důchodci dostanou ke stejnému datu jednorázově přidáno 1000 korun.

"Myslím, že to je úspěch a že to znamená i určité zmírnění obav občanů, kteří očekávají i se vstupem do EU určité problémy s cenami. Je to dobrá zpráva a myslím, že nikdo by neměl mít strach ze změn cen. Podle našich odhadů bude mít změna DPH dopad do inflace kolem jednoho procenta, takže kompenzace plně pokrývají náklady, které rodiny budou mít. A dokonce si dovolím tvrdit, že je výrazně překročí," uvedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Ministr financí Bohuslav Sobotka poslance informoval, že v krátké době předloží i novelu zákona o dani z příjmů, která by měla přinést další úlevy pro rodiny a podnikatele. Jde o společné zdanění manželů či změny v odpisových sazbách.

Od roku 2005 by mohli manželé s jedním či více dětmi vykazovat příjmy společně. To by však pomohlo pouze těm rodinám, kde jeden z manželů nepracuje nebo vydělává mnohem méně než druhý. Úlevy se však projeví až při podání daňového přiznání v roce 2006.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) Právu řekl: "Myslím, že to není kompenzace, že to je jen umlčení lidí."

Podle poslance za ODS Martina Kocourka je prosazení kompenzací od koalice "velmi laciné předvolební gesto", neboť kompenzace přijdou v červnu, tedy v termínu voleb do Evropského parlamentu. "Nemohu souhlasit s principem, že každé rodině seberu 10 tisíc a potom jí jeden tisíc dám. To já považuji opravdu za velmi laciné a neodpovědné. Navíc na to státní rozpočet nemá peníze," řekl Právu Kocourek.