Podle směnky měl Ransdorf částku zaplatit 6. července 2011. K tomu prý ale nedošlo. Když peníze Ransdorf v uvedeném termínu nesplatil, podal na něj Brana návrh na vyhlášení platební neschopnosti. Soud ho však smetl ze stolu.

"Nechci se vůbec k tomu závazku vyjadřovat, s věřiteli se jedná,“ komentoval situaci Ransdorfův právník Roman Havlín. Ransdorf vyjádření odmítl.

Europoslanec dluží přes tři milióny zkrachovalé ostravské kampeličce Unibon a téměř sedm miliónů někdejšímu příteli Vratislavu Šlajerovi. Ten v roce 2003 Ransdorfovi půjčil 700 tisíc na stavbu vily. Europoslanec po vypršení termínu splatnosti dluh uznal a požádal o odklad splátky. Před čtyřmi lety se dohodl se Šlajerem, že vrátí vzhledem k inflaci milión. Ransdorf ale ani pak nezaplatil a Šlajer začal vymáhat částku i penále. Suma se tak vyšplhala na takřka sedm miliónů.

Ransdorf nyní čelí exekuci a nesmí nakládat se svými nemovitostmi - s pražským bytem a vilou.

Podle Šlajera však může být pokus o soudní vyhlášení platební neschopnosti jen trikem, jak uniknout obřím dluhům. "Kdyby soud vyhlásil tu insolventnost, tak se zastavují všechny exekuce," řekl televizi Šlajer.