"Žádné peníze daňových poplatníků nebudeme dávat soukromým firmám," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Speditéři protestují na přechodech Rumburk, Cínovec, Vojtanov, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Břeclav-dálnice a Sudoměřice. Protest zasáhne asi 60 procent kamiónů směřujících k hranicím České republiky.

Speditéři se nedohodli na termínu, kdy protest ukončí. Zástupci některých firem chtějí s odbavováním kamionů začít v pátek ve 20:00. Zbytek chce ale v protestu pokračovat do té doby, než vláda vyjde jejich požadavkům vstříc.

Komplikace i v osobní dopravě

Předseda Svazu hraničních speditérů a celních agentů František Zugar upozornil také na to, že se trpělivostí budou muset obrnit i řidiči osobních vozidel. Kolony kamiónů totiž mohou dosáhnout až 20 kilometrů a budou zasahovat hluboko do vnitrozemí. "Není jiné řešení. Musíme upozornit na to, že o práci přijdou tisíce lidí," dodal předseda svazu.

Dopravci tíživou situaci speditérů chápou, je pro ně ale nepřijatelné, aby řidiči na hranicích uvízli. Mluvčí sdružení autodopravců Martin Felix nesouhlasí s tím, aby se řidiči stali rukojmími v jednání s vládou. Protest by podle něj mohl velmi ztížit situaci na hranicích a dopravcům způsobí značné ztráty.