Na otázku, zda si lidé vybaví některou korupční aféru z poslední doby, odpověděla čtvrtina dotázaných jménem Vít Bárta a 14 procent se vyslovilo pro Věci veřejné jako celek. S kauzou kolem uplácení ve Věcech veřejných jsou však spjati také dnes již nezařazení poslanci Kristýna KočíJaroslav Škárka. Také je lidé v průzkumu jmenovali - Kočí uvedla tři procenta, Škárku dvě. Věci veřejné a dění kolem nich tak symbolizují korupci celkem pro 44 procent českých občanů.

Otázka v průzkumu: Vzpomenete si na nějaké korupční aféry z poslední doby?
Bárta
25 procent
Věci veřejné
14 procent
Pandury, Gripeny, armáda
7 procent
Promopro, Vondra
6 procent
Mostecká uhelná
4 procenta
Dopravní podnik hl. m. Prahy, Opencard4 procenta
Kočí
3 procenta
Hlavní hygienik Vít
3 procenta

Hned za Věcmi veřejnými se na třetím místě umístily Pandury, Gripeny a jiné armádní zakázky. Tyto tři pojmy si s korupcí spojuje sedm procent lidí, šesti procentům se vybaví Alexandr Vondra a kauza Promopro. Velký význam v souvislosti s korupcí přisuzují lidé také případu Mostecké uhelné, pražského dopravního podniku nebo projektu Opencard.

O korupci se podle průzkumu zajímá přibližně polovina české populace. Téměř na polovinu se Češi dělí také v otázce, zda se dá s korupčníky něco dělat. Šestačtyřicet procent si myslí, že ano, skeptických Čechů je o pět procent více. Zhruba třetina lidí je ochotná proti korupci veřejně vystoupit - účastí na demonstracích, případně přihlášením se k boji proti korupci například samolepkou nebo odznakem.